Cene za enomesečne terminske pogodbe na nizozemski borzi so danes dopoldne padle pod 70 evrov na megavatno uro, trenutno pa so okoli te ravni. To je več kot 60 odstotkov pod rekordi iz tretjega decembrskega tedna, ko je bila dnevna srednja cena tudi pri 180 evrih.

Kot razlog za cenovni obrat ob koncu leta, ki se nadaljuje tudi v prvem trgovalnem dnevu 2022, analitiki navajajo povečane dobave utekočinjenega plina iz ZDA, saj se je v minulih dneh veliko megatankerjev iz ZDA preusmerilo z azijskih destinacij na Evropo.

Nasploh je izvoz utekočinjenega zemeljskega plina iz treh glavnih držav dobaviteljic - ZDA, Avstralije in Katarja - decembra po pisanju Bloomberga dosegel rekordno vrednost. Velik del teh dobav je šel prav na staro celino.

Izpad ruskega plina

Na ta način dobavitelji utekočinjenega zemeljskega plina nadomeščajo izpad ruskega plina, kjer Gazprom kljub povečanemu povpraševanju ni okrepil dobav nad ravni, dogovorjene v dolgoročnih pogodbah z evropskimi odjemalci.

Nekateri menijo, da želijo Rusi na ta način izsiliti čimprejšnje obratovalno dovoljenje za plinovod Severni tok 2, v Gazpromu pa to ostro zanikajo. Končno odločitev nemških organov glede dovoljenja je pričakovati tekom letošnjega leta, pri tem pa bo ključna tudi presoja Evropske komisije, če je Gazpromov model upravljanja s plinovodom skladen z evropskim pravnim redom.

Nova nemška vladna koalicija je v sporazumu o sodelovanju zapisala, da bo za začetek delovanja tega energetskega objekta bistveno spoštovanje evropske energetske zakonodaje.

Poleg dobav utekočinjenega zemeljskega plina je po zelo hladnih treh tednih decembra okoli božiča Evropo zajela otoplitev, ki je vrhunec dosegla na novoletni vikend. Toplejše vreme je zmanjšalo povpraševanje po energentih. Ker pa so rezervoarji plina po Evropi še vedno bistveno slabše napolnjeni od dolgoletnega povprečja za ta čas, bi lahko vnovične ohladitve, ki so vsaj v delu Evrope napovedane v tem tednu, cene spet dvignile.

Visoke cene naj bi vztrajala še globoko v 2022

Veleprodajne cene plina naj bi sicer po oceni poznavalcev bistveno nad ravnmi iz prve polovice 2021 vztrajala še globoko v 2022, s tem pa tudi pritisk na cene za končne porabnike. Do začetka cenovnega skoka ob koncu poletja so bile namreč cene plina pri okoli 20 evrih na megavatno uro.