Potem ko so ravnatelji slovenskih šol po včerajšnjem sestanku s predstavniki ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter ministrstva za zdravje sporočili, da podpirajo samotestiranje učencev in dijakov, ter za mlajše učence predlagali, da bi se ti še naprej testirali doma, je danes svoje mnenje podal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj.

»V zvezi z novim odlokom o samotestiranju nastajajo zelo močni šumi pri vseh, ki smo vključeni v nastajanje izobraževalnega procesa, starših, učencih in ravnateljih. Pričakovali bi, da nam bo ministrica za izobraževanje Simona Kustec na voljo 24 ur na dan ter da bomo skupaj odpravili očitne pomanjkljivosti, ki jih nosi odlok, ki naj bi začel veljati v ponedeljek. A temu ni tako, odsotnost ministrice je neodgovorna. Ona je odločilna pri izvajanju ukrepov, a so njena pasivnost in dejanja nepremišljeni. V enem letu se z njo sploh še nismo uspeli sestati,« je bil jasen Štrukelj.

Štrukelj: Odlok učiteljem ne nalaga prav nobene funkcije pri samotestiranju otrok

V Svizu se zanesejo na ugotovitve stroke in znanosti, je poudaril in dodal, da je cepljenje pot k obvladovanju epidemije, treba pa je upoštevati tudi sekundarne ukrepe, ki vodijo k zajezitvi širjenja okužb. »Tudi zato je žalostno, da ni bilo v enem letu še nič urejenega glede prezračevanja vrtcev in šol, na kar smo opozarjali že lani. Tovrstno odklanjanje naprav, ki bi pospeševale čiščenje zraka, je nerazumljivo,« meni Štrukelj.

V Svizu podpirajo samotestiranje, tako učiteljev kot učencev, a se bojijo, da zaradi nedorečenosti ukrepov slednji ne bodo prispevali k želenim ciljem: »Slovenski pregovor pravi, da se na napakah učimo, a to za našo vlado ne velja. Spet so namreč ponovili enake napake kot v zadnjem letu in pri sprejetju ukrepov niso upoštevali stroke. Če denimo otrokom mlajšim od 12 let naložiš, da morajo nositi maske, bi jim morale biti slednje zagotovljene, a vemo, da mask za otroke ni na voljo.«

Pri opredelitvi do odloka o samotestiranju otrok v razredih, ki naj bi se začelo prihodnji teden, so se ravnatelji sklicevali tudi na opozorila, ki jih izrekajo starši. Štrukelj je pojasnil, da podpirajo ravnatelje, a je vseeno prepričan, da odlok učiteljem ne nalaga prav nobene funkcije pri samotestiranju otrok, čeprav se vsi zavedajo, kako pomembno je slednje glede zajezitve širjenja okužb. Pri mlajših od 12 let se Sviz pridružuje pozivu ravnateljev, da naj se samotestiranja izvajajo v domačem okolju, glede nejasnosti odloka pa pričakujejo, da bodo pojasnjene do petka. Iz Sviza so namreč že v torek ministrici poslali javno pismo, v katerem so zahtevali odpravo nejasnosti odlokov. Zanima jih, ali se morajo otroci, mlajši od 12 let, testirati v šolah ali ne. Prav tako ni jasno, kako naj ravnajo šole v primeru, ko starši ne dovolijo izvajanja samotestiranja svojih otrok, ministrico pa so pozvali, naj pojasni tudi, kako bo učitelje zaščitila pred morebitnimi napadi, šikaniranjem ali tožbami staršev.

Ministrstvo za izobraževanje je včeraj zatrdilo, da bo mnenje ravnateljev pravočasno upoštevano. Več o sredini opredelitvi Zveze ravnateljev in pomočnikov ravnateljev do odloka o samotestiranju otrok v razredih, ki naj bi se začelo prihodnji teden, si lahko preberete tukaj.