Lansko koronsko leto je zaradi zamujanja poslovnih izkazov prvič v zgodovini projekta Gazela preprečilo, da bi opravili jubilejni dvajseti izbor najboljših najhitreje rastočih in zaploskali najboljšim v slovenskem podjetništvu. Okoliščine so preprečile izvedbo zaključnega dogodka v Cankarjevem domu in poseben dogodek, namenjen postavitvi obeležja gazelam in z njim vrednotam rasti in podjetništva. V letošnjem letu projekt – šest regionalnih dogodkov kot priklon in poklon vsem podjetjem, ki so se v dvajsetih letih uvrstila med trajnostno najhitrejše – poteka nemoteno.

Trajni vpis v kolektivno zavest in spomin

»Leto 2020 je bilo prvo v dveh desetletjih brez razglasitve najboljših med najhitreje rastočimi,« je povedal Miha Vrbinc, predsednik organizacijskega odbora Gazela. »Praznovali smo drugače. Obrnili smo se v svet in izdali mednarodni zbornik, s čimer so slovenske gazele, ki večinoma tekmujejo in se odlikujejo na mednarodnih poslovnih odrih, medijsko zasijale tudi globalno. Izvedli smo veliko raziskavo o uspešnosti gazel. Občasno namreč še vedno zasledimo mnenje, da so gazele podjetja, ki ne trajajo. Osemnajst slovenskih podjetij, ki so v 19 letih izbora prejela najvišje priznanje zlata gazela – eno od podjetij je ta naziv prejelo dvakrat – je po bilančnih podatkih za leto 2019 v povprečju doseglo kar 99.260 evrov dodane vrednosti na zaposlenega. V slovenskem gospodarstvu je dodana vrednost za več kot polovico nižja in znaša le 46.500 evrov na zaposlenega.«

»Projekt Gazela želimo ob dvajsetletnici trajno vpisati v kolektivno zavest in spomin naroda, saj ni dvoma, da je nekakšen zaščitni znak slovenske podjetniške kulture,« pravi Miran Lesjak, odgovorni urednik Dnevnika, ki je izbor vzel pod svoje okrilje leta 2005. »Odločili smo se, da ob 20. obletnici projekta v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana in Tehnološkim parkom Ljubljana na tej ugledni lokaciji postavimo interaktivno obeležje, ki bo predstavljalo najhitreje rastoča podjetja v minulih dveh desetletjih in v prihodnosti tudi tista podjetja, ki bodo kot gazele potrjena v nadaljevanju našega projekta. Istočasno bo to interaktivno obeležje, ki bo nameščeno v tako eminentnem prostoru, kot je okolje ljubljanskega Tehnološkega parka, predstavljalo poklon podjetnosti, ki pomembno zaznamuje slovenski narodni značaj in v povezavi s spletno stranjo Gazela tudi slovensko podjetniško informativno točko.«

V idiličnem okolju novega Parka gazel

Digitalno obeležje bo postavljeno na idilični zelenici z jezerom, prihodnjim drevoredom in klopmi, na katerih bodo nameščene tablice z imeni zlatih gazel v novonastajajočem Parku gazel v srcu Tehnološkega parka Ljubljana. Gre za moderen stiliziran obelisk iz nerjavečega jekla z velikim zaslonom, kjer se bodo v sodobni predstavitveni podobi prikazovali sporočila, namenjena promociji gazel, o poteku projekta v tekočem letu in nominacijah ter novice o izboru in kratka zgodovina z navedbami in opisom dosedanjih prejemnikov priznanja zlata gazela. Obelisk, ki ga je zasnoval arhitekt in scenograf Andrej Stražišar, je izdelek podjetja Infinitus in je v celoti plod slovenskega znanja. V temelj obeležja bo vgrajena časovna kapsula, v kateri bodo za prihodnje generacije shranjena sporočila podjetij in podpornikov, ki so neizbrisno zaznamovali projekt v njegovih dosedanjih dvajsetih letih.