Čeprav so novi oblastniki Afganistana takoj po osvojitvi Kabula zagotavljali, da je vojne konec, da ne bo maščevanja in da so njihovi borci dobili ukaz, da zaščitijo imetje ljudi ter zagotovijo njihovo varnost, med prebivalci ni bilo čutiti zaupanja njihovim zagotovilom.

Ljudje so bežali iz države, tisoči so tudi presekali varnostni obroč okoli kabulskega letališča, od koder so se z vojaškimi letali umikali zaposleni na veleposlaništvih in drugi tuji državljani. Toda zdravnik Abdul Rahman Fethuzaleh, s katerim smo v stiku (njegovo ime smo spremenili zaradi varnostnih razlogov), je bil kljub kaosu današnjega dne bolj optimističen. »Mislim, da so se spremenili. Niso takšni kot pred dvajsetimi leti, dvomim, da bodo tako kruti kot takrat,« je dejal. Fethuzaleh je opisoval, da so mnoge trgovine danes ostale zaprte, sam pa se je kot vsak dan odpravil na delo v eno od kabulskih bolnišnic. »Talibani so oznanili splošno amnestijo za vse, ki so sodelovali s tujimi silami ali kakor koli delovali proti njim,« je razlagal in dodal, da so njihovi borci zasedli izpraznjene policijske postaje ter po mestu aretirali številne lopove, ki so se lotili ropanja trgovin. »260 so jih polovili, verjetno jim bodo sodili v prihodnjih dneh,« je dejal, a po drugi strani tudi povedal, da so iz zaporov spustili več tisoč zapornikov – tako talibanov kot navadnih kriminalcev.

Toda mnoge je zajela panika, ko so se začela pojavljati poročila o prvih eksekucijah. V trumah so se odpravili proti letališču, kjer so zasedli vzletne steze in poskušali splezati na transportna letala ameriške vojske ob začetku vzleta. Vsaj dve osebi, ki sta se oprijeli koles letala, sta po vzletu z višine padli na tla. Kaos je terjal vsaj pet smrtnih žrtev. Ameriška vojska je napovedala še dodatne okrepitve za zavarovanje letališča v Kabulu. Tja bodo napotili dodatnih tisoč vojakov, s čimer bo za varen umik tujih državljanov in nekdanjih sodelavcev tujih sil skrbelo skupno 6000 vojakov. Komercialni leti iz Afganistana so začasno ustavljeni.

Obljube o vključujoči vladi

Medtem so med talibanskimi voditelji in posameznimi afganistanskimi politiki potekali pogovori o prenosu oblasti. Tričlanski svet afganistanskih vplivnežev, ki so v vakuumu oblasti poskušali s talibani na lastno pest doreči tranzicijo, je vodil prvi afganistanski predsednik Hamid Karzaj, pomagala pa sta mu še vodja nacionalnega sveta za spravo Abdulah Abdulah, ki je vodil mirovna pogajanja s talibani, in vplivni nekdanji »gospodar vojne« Gulbudin Hekmatjar. Del pogovorov poteka tudi v katarski Dohi, kjer so sicer potekala mirovna pogajanja med afganistansko vlado in talibani.

Pomočnik vodje talibanov mula Abdul Gani Baradar je svojim sledilcem sporočal, da je zdaj čas preizkušnje za talibane, saj morajo ohraniti red in stabilnost v državi. Spet drugi talibanski predstavniki so pojasnjevali, da je njihov cilj oblikovati vključujočo vlado vseh Afganistancev, njeno oblikovanje pa bo terjalo nekaj časa. »Če bo to vlado za šestmesečno obdobje vodila oseba, kot je Karzaj ali Abdulah Abdulah, bomo veseli,« je upanje na morebitno vključitev zmernih afganistanskih politikov v prihodnjo administracijo strnil Fethuzaleh.

Kaj se bo iz pogovorov izcimilo, še ni jasno. Prenos oblasti naj bi bil končan v kratkem, so sporočali talibani in napovedali skorajšnjo predstavitev nove vlade. Vsaj v zdravstvenem sektorju so od novih oblastnikov že dobili navodila, da morajo zdravstvene ustanove nemoteno delovati naprej. Očitno pa so bili tudi talibani presenečeni nad hitrim prevzemom oblasti v Kabulu. Kot je namreč za BBC povedal župan Kabula Davud Sultanzoj, so mu dejali, da na prevzem oblasti niso bili pripravljeni, saj tako hitrega odhoda predsednika Ašrafa Ganija niso pričakovali. Ta je danes svoj hiter umik pojasnjeval z željo, da bi preprečil prelivanje krvi.