Španija in Italija sta v Münchnu odigrali sijajno tekmo, ki je izpolnila vsa pričakovanja derbija. Italija je bila boljša in zasluženo zmagala ter niz neporaženosti podaljšala na 32 tekem. Španija s predstavo ni opravičila vloge favoritinje, saj je srčno in borbeno Švico premagala šele po enajstmetrovkah s 4:2 (po rednem delu in podaljšku je bilo 1:1). Švica je z obrambno igro prišla do podaljška in enajstmetrovk, saj je od 77. minute igrale le z desetimi igralci.

Italija je nadigrala Belgijo

Derbi v Münchnu, ki ga je sodil Slovenec Slavko Vinčić, je vendarle začel tudi prvi belgijski zvezdnik De Bruyne, manjkala pa sta Carrasco in Mertens, medtem ko sta se v italijansko ekipo vrnila Di Lorenzo in Chiellini. Ekipi sta od prve minute zaigrali visokem ritmu. V 13. minuti so se Italijani veselili vodstva, vendar je VAR pokazal, da sta bila Chiellini in strelec Bonucci v nedovoljenem položaju. Belgijci so bili pogosto v podrejenem položaju, saj je Italija pritiskala z visokim presingom. Zadnjih 15 minut prvega polčasa je bilo atomskih. Italija je povedal v 31. minuti po dolgi akciji. Immobile je zahteval enajstmetrovko in ležal v kazenskem prostoru, vendar igra je tekla naprej. Belgjici niso pravočasno počistili žoge, Veratti se je dokopal do »odpadka« in našel Barello, ki se je dobro znašel in zadel dolgi kot. Ko so bili Belgijci v šoku, so Italijani v 44. minuti povedli z 2:0. Insigne je vse opravil sam: prodor, si izboril položaj za strel in z 20 metrov »očistil pajčevino« gola, v katerem je stal dva metra visoki Courtois. Ko je vse kazalo, da je Belgija na kolenih, se je vrnila do odmora. Doku je kot ekspresni vlak prodrl v kazenski prostor, kjer ga je podrl Di Lorenzo in Vinčić je pokazal na belo točko, VAR pa potrdil pravilnost njegove odločitve. Lukaku je bil zanesljivi realizator enajstmetrovke.

Tudi v drugem polčasu so bili Italijani več pri žogi, Belgijci pa so stavili na hitre prehode v napad preko neverjetno hitrega Dokuja. Belgija je prišla do sanjske priložnosti za izenačenje v 61. minuti, ko je De Bruyne sijajno podal do Lukakuja, ki je bil le dva metra od praznega gola, a je njegov strel blokiral Spinazzola. Nato sta tekmo zaznamovali dve poškodbi kolena. Belgijec Chadli je moral z igrišča le po treh minutah, ko je vstopil kot zamenjava. Italijan Spinazzola pa se je poškodoval, ko je sprintal za Thorganom Hazardom in v solzah obležal na zelenici. V zadnjih desetih minutah je Belgija zaigrala na vse ali nič. Doku je dvakrat premešal italijansko obrambo, a zaključnega udarca za izenačenje, s katerim bi izsili podaljšek, ni bilo.

Španija izločila Švico šele po enajstmetrovkah

Potem ko so Švicarji ambiciozno začeli tekmo v Sankt Peterburg (Shaqiri in Embolo sta slabo reagirala po prodorih), je tekmo usmeril hiter gol Španije v osmi minuti. Po podaji iz kota je Jordi Alba streljal z 20 metrov, žoga pa je zadela Zakaria (zamenjal je kapetana ideologa švicarske igre Xhaka, ki ni imel pravice nastopa zaradi dveh rumenih kartonov) in spremenila smer, zato so uradno vpisali avtogol vezistu Švice. To je bil že deseti avtogol na letošnjem prvenstvu, kar je eden več kot jih je bilo doseženih skupaj na vseh prejšnjih petnajstih prvenstvih od leta 1960. V nadaljevanju prvega polčasa je Španija z zanjo značilnim zadrževanjem žoge rutinirano kontrolirala dogajanje. Poskušala je iz prekinitev (koti in prosti streli), medtem ko bi Švicarji lahko bolje reagirali v nekaterih situacijah, po predložkih s kota pa Akanji in Widmer ob strelih z glavo nista bila natančen. Dodatna težava za Švicarje je nastal, ko je moral zaradi poškodbe stegenske mišice že po 23. minutah z igrišča Embolo, eden izmed igralcev s potezo več. O veliko taktičnega boja v prvem polčasu marsikaj pove podatek, da so edini strel v okvir gola sprožili Španci, ko so z obilo sreče dosegli gol.

Drugi polčas je Švica začela veliko bolj odločno. Potem ko je zapravila dve priložnosti - Zakaria je z glavo streljal tik mimo vratnice, ob strelu Zuberja pa je odlično reagiral španski vratar Unai Simon – je zasluženo izenačila v 68. minuti. Ob nesporazumu v španski obrambi, ko sta se zapletala Laporte in Pau Torres, je do žoge prišel Freuler in nesebično podal do Shaqirija, ki iz takšnih priložnosti ne zgreši V naslednjih minutah so Španci delovali zmedeno, v 77. minuti pa šok za Švico. Freuler je prejel neposreden rdeči karton zaradi nevarnega starat na Gerardu Morenu. Na twitterju se je vnela razprava, če bila izključitev prestroga. Nekdanji angleški sodnik Clattenburg je trdil, da je bila odločitev prestroga, medtem ko je bilo mnenje ostalih strokovnjakov, da je bila pravilna. Španija je Švico stisnila na njeno polovico, vendar so do konca rednega dela tekme si ni priigrala niti ene priložnosti.

V podaljšku so se Švicarji postavili v klasični bunker, Španci pa so začeli festival zapravljanja priložnosti. V prem podaljšku je Moreno povsem sam streljal mimo gola, ob poskusih Jordija Albe, Morena in Oyarzabala pa se je izkazal vratar Švice Sommer. Tudi v drugem podaljšku so Švicarji kampirali pred svojim kazenskim prostorom, še naprej je blestel vratar Sommer, ki je ustavil poskuse Olma, Busquetsa in Morena, strel Llorenteja pa je blokiral Rodriguez.

Enajstmetrovke so bile prava drama: Busquets – vratnica, 2:1¸ Gavranović; 2:2 Olmo, Schar – Simon brani; Rodri – Sommer brani. Akanji – Simon brani; 2:3 Moreno, Vargas – strel čez gol; 2:4 Oyarzabal.