Četrti tekmovalni dan na evropskem prvenstvu v nogometu se je začel z zmago Češke proti Škotski (2:0), nato pa je Slovaška ugnala Poljsko (2:1). Ob 21. uri sta se v Sevilli udarili Španija in Švedska. Jutri bodo na turnirju stare celine sklenili prvi krog predtekmovanja s tekmama v skupini F. Madžarska bo na razprodanem stadionu v Budimpešti gostila evropske prvake Portugalce, zvečer bo v Münchnu spopad titanov Francije in Nemčije.

Švedi nevtralizirali jalove Špance

Najbolj zanimiva tekma 4. dne Eura 2020 naj bi bila večerni dvoboj med Španijo in Švedsko, ki pa se je končala z najbolj nepopularnim izidom 0:0. Španija, ki naj bi bila domnevno eden favoritov tega prvenstva, je v krstnem nastopu tako razočarala in predvsem z igro precej znižala vrednost svojih »delnic« na borzi tega prvenstva. Kar niti ne preseneča glede na precej zastarel in počasni koncept španske igre ter predvsem zaradi neverjetnega eksperimenta španskega selektorja Luisa Enriqueja, ki tokrat v ekipo za EP ni uvrstil nobenega igralca madridskega Reala in samo dva nogometaša Barcelone.

Tekma med Španijo in Švedsko v Sevilli na atletskem stadionu Kartuzija (La Cartuja) se je tako začela po predvidljivem scenariju z izrazito premočjo domačinov v posesti žoge, ki se je v prvih 15 minutah gibala okoli 85 odstotkov. Gostje niso kazali nikakršne ambicije po napadalni igri, so pa relativno zlahka blokirali precej predvidljivo igro Špancev, ki je še najbolj spominjala na kakšno Barcelonino tekmo, ko v postavi ni Lea Messija. Toda Španci so si predvsem zaradi napak in nepazljivosti v švedski obrambi priigrali tri odlične priložnosti (Olmo, Koke in Morata), ki pa so ostale neizkoriščene; Olmov strel z glavo s petih metrov je z obrambo tekme ustavil švedski vratar Robin Olsen. Ironija pa je, da so si potem najlepšo priložnost v prvem polčasu tekme, ki jo je sicer sodil Slovenec Slavko Vinčič, priigrali Švedi prek napadalca španskega Sociedada Alexandra Isaka, katerega strel s petih metrov je z odbojem v vratnico rešil Marcos Llorente. Polčas se je tako končal brez zadetkov, kljub španski premoči v posesti v razmerju 80:20.

V drugem polčasu se je premoč Špancev sicer nadaljevala, toda igra v širino namesto v globino je bila še bolj jalova kot v prvih 45 minutah. Domačini sploh niso več streljali na vrata, je pa v 60. minuti spet udaril Šved Isak in pripravil najlepšo priložnost na tekmi sonapadalcu Marcusu Bergu, ki pa je s petih metrov zgrešil prazna vrata. Kljub številnim menjavam španska igra ni dobila nobene dinamike, čeprav je Moreno točno v 90. minuti tekme končno streljal (z glavo) v vrata, a spet zadel izvrstnega vratarja Olsena, enako kot je kakšno minuto kasneje »uspelo« še napadalcu PSG-ja Sarabii. Kar je bilo tudi vse, kar je Špancem uspelo do konca tekme, ki so jo Švedi rutinsko obranili do zadnjega sodnikovega žvižga.

Szczesny prvi vratar z avtogolom na EP

Poljska in Slovaška sta se v Sankt Peterburgu prvič pomerili za točke na evropskem prvenstvu. Slovaki so presenetili z zmago in favorizirani Poljski prizadejali šesti poraz na uvodni tekmi največjega tekmovanja na stari celini. Slovaki so povedli v prvem polčasu, ko je Robert Mak uspešno preigraval na levi strani igrišča, prodrl v kazenski prostor in s strelom na prvo vratnico zatresel mrežo. Uradno so zadetek pripisali poljskemu vratarju Wojciechu Szczesnyju, ki je na evropskih prvenstvih postal prvi čuvaj mreže z doseženim avtogolom. Slovaška obramba je v bila v prvem polčasu tako trdna, da Poljaki niso zabeležili niti strela v okvir tekmečevega gola.

Poljska je takoj po prihodu iz slačilnice pokazala odločnejši obraz in izenačila po vsega pol minute igre. Po kombinatorni akciji se je med strelce vpisal nogometaš Torina Karol Linetty. Poljska se je po zadetku pognala po vodstvo, a je po uri igre ostala brez Grzegorza Krychowiaka, ki je bil izključen po drugem rumenem kartonu. Slovaška je z igralcem več prevzela pobudo in veteran Milan Škriniar je imel po podaji s kota ogromno prostora, da je v kazenskem prostoru z volejem zadel za novo slovaško prednost. Poljska je na silo poskušala osvojiti točko za remi, a je ostala brez plena. Zatajil je udarni poljski strelec Robert Lewandowski, ki ga je slovaška obramba odrezala od igre.

Schick s polovice igrišča matiral Škotsko

Več kot deset tisoč navijačev je na znamenitem Hampden Parku v Glasgowu pozdravilo vrnitev škotske reprezentance med evropsko elito. Škoti na letošnjem prvenstvu Evrope nastopajo po 23 letih premora, medtem ko so se njihovi uvodni nasprotniki Čehi sedmič zapored uvrstili na zaključni turnir. Z disciplinirano in taktično predstavo so izkušeni gostje vknjižili tri točke in se zavihteli na vrh skupine D, v kateri je Anglija včeraj ugnala Hrvaško (1:0).

V Glasgowu je z obema goloma zablestel petindvajsetletni Patrik Schick, ki je v minuli sezoni nastopal za Bayer iz Leverkusna. Češka je povedla po njegovem strelu z glavo ob koncu prvega polčasa in si priigrala pomembno psihološko prednost. Škotska se je v nadaljevanju zapodila proti češkim vratom, a bila premalo pozorna na obrambne naloge. Schick je po sedmih minutah drugega polčasa v protinapadu streljal skoraj s polovice igrišča in kaznoval vratarja Davida Marshalla, ki je bil predaleč od svojega gola. Škoti so se do konca tekme na vse načine poskušali vrniti v igro, a je češka obramba odbila vse napade nasprotnika. O jalovi premoči gostiteljev govori statistika – streli 18:10, posest žoge (v odstotkih) 57:43, podaje: 434:302, število napadov: 133:104.