Sodišče je v zgodovinski sodbi ocenilo, da mora britansko-nizozemsko podjetje prispevati k boju proti nevarnim podnebnim spremembam, kar velja tako za lastna podjetja kot za dobavitelje in končne uporabnike. Ob tem je po poročanju tujih tiskovnih agencij poudarilo, da se mora Shell varstva podnebja lotiti takoj.

V Shellu so medtem poudarili, da že zdaj delajo veliko in investirajo milijarde, cilj podjetja je namreč nič izpustov CO2 do leta 2050. Vendar pa je sodišče odločilo, da ukrepi podjetja niso dovolj konkretni in imajo veliko izjem.

Okoljevarstveniki: »Fosilna doba se izteka«

Shell, ki je odgovoren za 1,6 milijarde ton izpustov CO2 letno, je tožilo šest okoljevarstvenih organizacij, med drugim Milieudefensie oziroma nizozemska veja Prijateljev Zemlje in Greenpeace, ter več kot 17.000 državljanov. V tožbi, ki so jo vložili aprila 2019, so trdili, da Shell krši svetovne podnebne cilje in še naprej veliko vlaga v proizvodnjo nafte in zemeljskega plina.

Direktor Milieudefensieja Donald Pols je odločitev sodišča označil kot pomemben signal na svetovni ravni. Prvič v zgodovini je sodišče onesnaževalca prisililo, da se ustavi, je dejal. Tudi predsednik nemške zveze za varstvo okolja in narave (BUND) Olaf Bandt vidi prelomnico: »Fosilna doba se izteka.«

Švedska podnebna aktivistka Greta Thunberg je medtem v tvitu ocenila, da je sodba zelo zanimiv začetek, ki bi lahko imel velik učinek snežnih kep, čeprav količina za naftno družbo še vedno ne zadostuje.