Potem ko je pred tremi tedni pogorel večji del proizvodnje podjetja Treves v Biču v trebanjski občini, je tovarni s 105 zaposlenimi že uspelo vzpostaviti dobave vsem njihovim kupcem v Sloveniji, Avstriji, Franciji, Italiji in na Slovaškem. Eden glavnih kupcev avtomobilskih sestavnih delov s področja zvočne in toplotne izolacije je novomeški Revoz, ki je moral zaradi požara v Trevesu za nekaj dni ustaviti proizvodnjo.

Kot je dejal direktor Trevesa Andrej Baškovič, so že prvi dan po požaru pripravili načrt, kako čim hitreje rešiti orodja, ki jih je še bilo mogoče rešiti, in vzpostaviti dobave kupcem. »Prostorsko smo izgubili polovico podjetja in praktično skoraj vse stroje in vhodne materiale, kajti požar se je po prvih izsledkih začel prav v skladišču vhodnega materiala. Tudi večina orodij je bila bodisi uničenih bodisi poškodovanih, a nam jih je uspelo usposobiti do te mere, da lahko izpolnjujemo naročila.«

Večina dela v podjetju trenutno poteka ročno

Kakih deset sodelavcev je ta čas v tujini, kjer pomagajo sestrskim družbam z nastavitvami procesov, orodij. Konec tedna se jih večina vrača nazaj. »Sicer pa nikogar nismo odpustili,« zagotavlja Bakovič. V tujino so po požaru odpeljali tudi za približno 30 vlačilcev orodij in materiala. »Zato je bilo treba spremeniti logistične tokove, način načrtovanja. Vse to je ta trenutek bistveno težji izziv kot sama proizvodnja.«

Dela v podjetju trenutno potekajo bolj kot ne ročno, kar seveda terja tudi več časa. Tako podjetje dela 24 ur na dan, sedem dni v tednu. »Proizvodnjo smo morali prilagoditi na štiri izmene, da lahko zagotavljamo prisotnost zaposlenih ves čas. Še vedno je zedllo napeto, a najbolj pomembno je, da izpolnjujemo naročila.«

Kot je pojasnil Baškovič, dobave še vedno opravljajo preko Trevesa, čeprav osnovna proizvodnja poteka v sestrskih podjetjih v Franciji in Španiji. Vsi polizdelki nato pridejo v Treves, kjer jih dodelajo in dokončajo ter dobavijo svojim kupcem. »Trenutno gredo dobave še zelo 'iz rok v usta', toda konec tedna, ko naši kupci ustavijo proizvodnjo, mi delamo. In vsak teden nam je lažje.«

Po Baškovičevih besedah je za obnovo stavbe in ponovni zagon proizvodnje zainteresiran tudi lastnik stavbe, ki jo ima Treves v najemu, to je sosednje podjetje Evrotek. Kdaj bi lahko proizvodnja v Biču spet stekla, je ta trenutek še težko napovedati, prav gotovo pa gre za več mesecev, dodaja.

Vzrok požara še vedno ni znan, preiskava še poteka. Znano je le, da naj bi zagorelo v skladišču vhodnega materiala. Tudi o škodi je ta trenutek še prezgodaj govoriti, je pa po Baškovičevih besedah prav gotovo večmilijonska.