Da bo v Slovenijo prišlo s Hrvaške 80 okuženih turistov, so ocenili na podlagi predvidevanj, da se bo od petka do vključno danes vrnilo 80.000 ljudi, medtem ko je 0,1-odstotna verjetnost, da so okuženi.

Tako se bo po treh dneh dvignilo sedemdnevno povprečje uvoženih okužb s 13 na dan na povprečno 14 dnevno. Medtem ko predvidevajo, da bosta po tem, ko se turisti brez karantene več ne bodo mogli vrniti v Slovenijo, vsak dan v Slovenijo iz tujine vneseni dve okužbi.

Po njihovih predpostavkah bo reprodukcijsko število, ki kaže, na koliko ljudi prenese okužbo en okuženi, v prihodnjem obdobju enako trenutnemu sedemdnevnemu povprečju, to je 0,96.

Povprečna vrednost števila dnevnih pozitivnih testov se bo v naslednjih dneh postopoma dvignila s sedanjih 37 na 44 in bo nato ostala nespremenjena, napovedujejo na IJS. Število pozitivnih testov se bo gibalo okoli povprečne vrednosti.

"Upamo, da s tem še ne bo presežena kapaciteta našega epidemiološkega nadzora. Ker bomo imeli predvidoma ves čas nekaj uvoženih okužb, mora biti reprodukcijska številka manj kot 0,9, da bo epidemija začela pojenjati. To lahko dosežemo že z doslednim izvajanjem obstoječih blagih ukrepov," so zapisali na spletni strani.

Na IJS tudi ugotavljajo, da število vseh dnevnih pozitivnih testov narašča hitreje od števila dnevnih uvoženih primerov, kar pomeni, da je Slovenija predvidoma v fazi "širjenja okužb v epidemiološko zajezenih mikrožariščih, ki bodo upajmo kmalu ugasnila".

Ob tem so objavili projekcije poteka epidemije, ki vključuje štiri različne scenarije z različnimi vrednostnimi reprodukcijskega števila. Če bo to ostalo pri 0,95, bo število hospitaliziranih in tistih na intenzivni negi do sredine oktobra ostalo enako, število umrlih bolnikov s covidom-19 se bo nekoliko povečalo.

Če bo reprodukcijsko število po 1. septembru zaradi začetka šole znašalo 1,1, se bo število hospitaliziranih do 21. oktobra povzpelo na več kot 50 in umrlih na skupaj 150.

V primeru, da bo reprodukcijsko število 1,3, se bo 21. oktobra v bolnišnicah zdravilo več kot 100 ljudi, ob reprodukcijskem številu 1,5 pa 200, od tega več kot 25 na enoti za intenzivno terapijo.

Na IJS tudi navajajo, da je glede na število pozitivnih testov v zadnjem obdobju v drugem valu število hospitaliziranih in na intenzivni negi za približno 80 odstotkov manjše kot v prvem valu, število umrlih pa kar za približno 90 odstotkov manjše, predvidoma zaradi mlajše starostne strukture potrjeno okuženih in izboljšanega imunskega sistema vseh v poletnem času.

Če se bo okužba prikradla v kakšen dom za starejše, bo stanje bistveno slabše in bo treba narediti novo projekcijo s slabšim potekom in izidom bolezni, so še dodali.

V nedeljo 14 novih okužb z novim koronavirusom, dve novi smrti

V nedeljo so opravili 543 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, 14 je bilo pozitivnih, je vlada objavila na twitterju. Umrla sta dva bolnika s covidom-19, 17 se jih zdravi v bolnišnici. Noben ne potrebuje intenzivnega zdravljenja, so pa v nedeljo v domačo oskrbo odpustili enega bolnika s covidom-19.

Trenutno je v Sloveniji aktivnih 410 okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki Sledilnika za covid-19. Dva nova primera okužb so potrdili med zaposlenimi v zdravstvu, medtem ko med zaposlenimi ali oskrbovanci v domovih za starejše niso zabeležili novi primerov.

Okužbo z novim koronavirusom so doslej v Sloveniji potrdili pri 2665 osebah, skupaj je umrlo 133 bolnikov s covidom-19.

Na Hrvaškem 136 novih okužb s koronavirusom, v Srbiji in BiH padec okužb

Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu potrdili 136 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, dva bolnika s covidom-19 sta umrla. V zadnjem dnevu so opravili 1722 testov na okužbo. Aktivnih primerov okužbe v državi je trenutno 2213, od tega je 163 bolnikov na zdravljenju v bolnišnicah, 16 več kot v nedeljo. Na ventilatorjih je tako kot v nedeljo še vedno 12 bolnikov.

Največ okužb so v zadnjem dnevu po podatkih županijskih štabov znova potrdili v splitsko-dalmatinski županiji, in sicer 77. Sledi Zagreb z 38 okužbami. V istrski županiji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobenega novega primera okužbe. V zadrski in dubrovniško-neretvanski županiji so potrdili po šest novih okužb, v primorsko-goranski tri, v šibeniško-kninski pa enega.

Vodja nacionalnega štaba, notranji minister Davor Božinović je povedal, da so na današnjem sestanku z vsemi županijskimi štabi obravnavali razmere glede na povečanje okužb. Dogovorili so se, da morajo lokalni štabi bolj natančno definirati žarišča okužb, o morebitnih novih ukrepih pa niso govorili.

Iz Srbije medtem poročajo o pomembnem padcu novih okužb z novim koronavirusom. Po 7261 testih so potrdili 57 okužb, umrli so še trije bolniki s covidom-19. Manjše število okužb so znova potrdili tudi v Bosni in Hercegovini, a po manjšem številu testiranj kot ob delavnikih. Po okoli 1500 testih so potrdili 127 okužb. Umrlo je 11 bolnikov.

V Srbiji so od začetka epidemije potrdili 30.714 primerov okužbe, doslej je umrl 701 človek. Opravili so 876.929 testiranj, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

V BiH so minuli petek poročali o 364 novih okužbah, konec minulega tedna pa je število okužb padlo. Danes so jih potrdili 127. V zadnjih 24 urah so največ okužb, 90, potrdili v Republiki srbski. Tam sta tudi umrla dva bolnika s covidom-19, v Federaciji BiH pa devet. V državi so doslej potrdili več kot 18.000 okužb, umrlo je 537 bolnikov.