Ameriški zunanji minister Mike Pompeo, slovenski zunanji minister Anže Logar in premier Janez Janša so bili ob podpisu izjave o varnosti omrežij 5G dobre volje. Če sta si na Brniku Logar in Pompeo še previdno podala komolca, sta si po podpisu na Bledu že segla v roko. Vidno navdušen nad obiskom je bil tudi Janša, ki je nastop pred mediji izkoristil za izčrpno laskanje visokemu gostu, državi, iz katere prihaja, in njeni zunanji politiki.

»Še 32 let nazaj je bila Slovenija del totalitarne Jugoslavije. Vila, kjer danes gostimo ta visoki obisk, je služila slovenski komunistični eliti, medtem ko smo bili drugi takrat v zaporih komunističnega režima,« se je spominjal Janša. »Danes je Slovenija samostojna, demokratična republika, kar je rezultat našega boja za svobodo, vladavino prava, človekove pravice in demokracijo. Ta boj ne bi bil uspešen, če ne bi bila hkrati izbojevana zmaga svobodnega zahodnega sveta z ZDA na čelu proti sovjetskemu režimu.«

»V naporih zunanjega ministra Pompea in predsednika ZDA vidimo podporo vrednotam svobode, vladavine prava, človekovih pravic, človekovega dostojanstva oziroma nadaljevanje politike, ki je omogočila padec berlinskega zidu, železne zavese in ponovno svobodno povezovanje in sodelovanje evropskih narodov,« je dodal Janša. Posvaril je, da bi po grožnji jedrskega uničenja iz časa hladne vojne svet danes moral trepetati pred kompleksnimi hibridnimi napadi kibernetskega in biološkega orožja, elektromagnetnih udarov in klasične vojske. Razočaran je, ker zavedanja resnosti te grožnje na zahodu ni dovolj. »Kljub izkušnjam zadnje pandemije,« je pripomnil premier. »Združene države vidimo kot edino silo zahodne civilizacije, ki se je sposobna soočiti s to kompleksno grožnjo,« je še povedal in zagotovil, da je Slovenija pripravljena pomagati pri teh naporih. Govor je sklenil z visokimi besedami: »Bog živi v stoletjih skovano prijateljstvo med slovenskim in ameriškim narodom.«

Pompeo gradi zavezništvo proti Kitajski

Pompeo se je za topel sprejem Janši zahvalil z besedami: »Zmagali ste, to je čudovito.« Med vračanjem usluge je omenil veselje predsednika ZDA Donalda Trumpa nad obiskom državnega sekretarja v Sloveniji, še posebej naj bi se tega razveselila soproga Melania Trump. »Pozna vašo prelepo državo, od koder prihaja, kjer je bila rojena in kjer je odraščala.«

Današnji pogovori med predstavniki obeh držav so se sicer dotikali več točk. Janša želi okrepiti ameriške naložbe v Sloveniji, kot priložnost pa je naši tretji največji naložbeni partnerici omenil slovenska informacijska podjetja. Pompeo je izpostavil vlaganja v naslednjo generacijo jedrskih elektrarn in večjo diverzifikacijo energetskih virov v Evropi nasploh. Zahvalil se je tudi za obljubo o povečanju sredstev za obrambo v višini »blizu milijarde dolarjev« letno. Janša je Američanom ob tem obljubil še prizadevanja Slovenije za nadaljnje tesno sodelovanje EU z ZDA, zlasti med slovenskim predsedovanjem Evropski uniji. Kot glavni poudarek srečanja je Pompeo izpostavil izjavo o varnosti omrežij 5G in oblikovanje zavezništva proti kitajski komunistični partiji. »Verjetno še nikdar ni bila tako jasna razlika med svobodnimi in nesvobodnimi družbami. Svobodne družbe morajo sodelovati proti avtoritarnim grožnjam.« Kitajski komunistični partiji ob tem očita, da poskuša nadzorovati ljudi, pretok informacij in gospodarstvo.

Nova zamujena priložnost, da bi molčali?

Navdušenje nad podpisom izjave ni bilo vsestransko. Razumljivo so bili do njega zadržani pri Huaweiju, ki v izjavi sicer ni omenjen, a je prav to kitajsko podjetje njegova glavna tarča. Prepričani so, da podpis skupne izjave z ZDA ne bo pripomogel k varnosti telekomunikacijskih omrežij ali izboljšal kibernetske varnosti države v katerem koli pogledu. Nasprotno menijo, da bodo takšne omejitve negativno vplivale na nadaljnji proces uvajanja omrežij 5G v Sloveniji in ga tudi podražile.

Kritični so bili tudi pri SD in Levici. Evropski poslanec SD Milan Brglez je sicer pozdravil obisk ameriškega zunanjega ministra, hkrati pa obžaloval, da Slovenija ni ohranila vloge nepristranskega posrednika, in izrazil skrb, da bi bila podpisana izjava lahko tudi pravno zavezujoča. V Levici so medtem mnenja, da si ZDA ne prizadevajo za preprečevanje zlorabe informacijskih tehnologij, ampak da bi možnost zlorab in nadzora pridržale zase. Obžalujejo tudi, da ni Slovenija raje s Huaweijem podpisala pravno zavezujočega sporazuma o neprisluškovanju.