Dr. Nuška Čakš Jager je pojasnila, da je trenutno na svetu približno 12 milijonov primerov okužb, v Evropi 1.567.717, v Sloveniji do včerajšnjega dne 1390. V svetu je velik porast vezan predvsem na Severno in Južno Ameriko ter Azijo, medtem ko Evropa drži svoj delež oziroma ga nekoliko celo zmanjšuje. V Evropi takega vzpona, kot smo ga imeli v marcu, nimamo. Rahel porast se vendarle opaža, ta nihanja so dnevna.

V četrtek so v Sloveniji ob opravljenih 1793 testiranjih potrdili 17 okužb z novim koronavirusom. Na zdravljenju v bolnišnici je 16 oseb, kar je en več kot v sredo. Nihče od bolnikov ni potreboval intenzivne nege, prav tako ni bil noben odpuščen v domačo oskrbo, kažejo vladni podatki. V prejšnjem tednu je bilo potrjenih 132 primerov, od tega je bilo 25 primerov iz drugih držav, največ, osem, s Hrvaške. V Sloveniji je bilo do včeraj opravljenih skupno 113.864 testov, kumulativno potrjenih primerov pa je torej 1793, od tega med zdravstvenimi delavci 342 in 482 v domovih starejših občanov (334 med oskrbovanci).

Jelko Kacin je sporočil, da zdravstveni inšpektorji napovedujejo, da bo v prihajajočem vikendu tako čez dan kot v nočnem času potekal nadzor nad gostinskimi lokali. Gostince pozivajo k doslednemu spoštovanju priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Četrti protikoronski paket

Včeraj je bil v državnem zboru po nujnem postopku sprejet zakon o interventnih ukrepih za pripravo na drugi val koronavirusa. Ob tem se je Kacin zmotil in nasmehnil, saj je sprva kratico zakona o ukrepih za omilitev posledic epidemije PKP4 prebral kot protikorupcijski paket. So si oddahnili. »S predlogom zakona se spreminjajo in dopolnjujejo začasni ukrepi za omilitev in odpravo posledic epidemije na področju dela, delovnih razmerij, štipendij in socialnega varstva. Poglavitne rešitve se nanašajo na podaljšanje časa čakanja na delo, določitve in plačila nadomestila za odrejeno karanteno. Zajeti so tudi ukrepi s področja institucionalnega varstva po zakonu o socialnem varstvu, in tudi mobilna aplikacija za obveščanje o stikih z okuženimi.«

Državna sekretarka z ministrstva za delo Mateja Ribič je v nadaljevanju podrobno spregovorila o četrtem protikoronskem paketu, s katerim se vlada pripravlja na drugi val epidemije. »Poudarek je na ohranitvi čim več delovnih mest in preprečitvi širjenja virusa. Ena ključnih prioritet ministrstva je vzpostavitev odzivnega trga dela. Za trg dela sta bila z namenom ohranitve delovnih mest sprejeta dva ključna interventna ukrepa, in sicer ukrep povračila nadomestila plače za čakanje na delo in ukrep subvencioniranja skrajšanega delovnega časa. Da bi ohranili zaposlitve delavcev, smo podaljšali povračila do 31. julija, z možnostjo podaljšanja do konca septembra.«

»Za 200.000 zaposlenih, to je četrtina vseh zaposlenih v Sloveniji, je Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje do sedaj prejel 56.900 vlog s strani delodajalcev za čakanje na delo ali odsotnost zaradi višje sile. Do 30. junija je zavod izplačal delodajalcem dobrih 160 milijonov evrov,« je pojasnila Ribič. Delno povračilo bo tudi v bodoče znašalo 80 odstotkov nadomestila plače, ki je omejeno z višino najvišjega zneska denarnega nadomestila za primer brezposelnosti, ki znaša 892,5 evra. »Uvajamo pa tudi varovalko. Delodajalcu bo v obdobju koriščenja ukrepa onemogočeno odpuščanje iz poslovnega razloga ali odpoved pogodbe o zaposlitvi večjemu številu delavcev iz poslovnega razloga.«

»Naslednji ukrep je plačilo nadomestila za čas odrejene karantene. Ključno za delodajalce je, da bo breme izplačila delavcem, ki jim delodajalec ne bo mogel organizirati dela na domu, do konca septembra prevzel državni proračun. Delodajalci bodo lahko uveljavljali povračilo nadomestila plače tudi za te primere, a najdlje do konca septembra 2020. Višina nadomestila bo odvisna od vzroka za izdajo odločbe o karanteni,« je dejala Ribič.

Višina nadomestila v času karantene

Za slednje je državna sekretarka navedla tri primere:

• delavec, ki mu bo odrejena karantena zaradi stika z okuženo osebo v okviru opravljanja dela za delodajalca, ima pravico do nadomestila v višini 100 odstotkov njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas

• delavec, ki se bo odpravil v državo na zelenem ali rumene seznamu in mu bo ob prehodu meje v Slovenijo odrejena karantena, ima pravico do 80 odstotkov njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas

• delavec, ki mu bo odrejena karantena zaradi odhoda v državo, ki je na rdečem seznamu, ne bo upravičen do nadomestila plače v času odrejene karantene. Izjeme vključujejo odhod zaradi smrti zakonca, zunajzakonskega partnerja, otroka, posvojenca, otroka zakonca ali zunajzakonskega partnerja. Zaradi smrti staršev (oče, mati, zakonec ali zunajzakonski partner starša, posvojitelj) in zaradi rojstva otroka. V teh primerih bo delavec upravičen do nadomestila plače v višini 50 odstotkov, do katerega bi bil upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače.

Poslanci so sicer v okviru četrtega protikoronskega paketa sprejeli tudi ukrep, ki socialnovarstvenim zavodom v naslednjih dveh letih namenja 31 milijonov evrov za kadrovsko okrepitev. »Zelo pomembno pri tem je, da za kadrovsko okrepitev in izboljšanje standarda v domovih ne bo potreben dvig cen oskrbnin.«

V UKC Maribor znova vzpostavljajo covid oddelek

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor so z današnjim dnem znova vzpostavili covid oddelek. Kot so ob tem sporočili, že danes pričakujejo prvega bolnika, ki ga bodo k njim premestili iz ljubljanskega kliničnega centra. Tako kot v prvem valu, bodo tovrstne bolnike namestili v prostorih ginekološke klinike. Ob tem so v mariborski bolnišnici še dodali, da sicer varnostnih ukrepov po preklicu epidemije niso sproščali in nespremenjeni ostajajo ves čas aktualni.