Novosti:

- V nedeljo 24 dodatnih okužb, opravili so 489 testiranj. Umrla sta še dva bolnika, tako da se je skupno število smrtnih žrtev v državi povzpelo na 30.

- Krek: Celovito upoštevanje ukrepov v svetu lahko reši 30 milijonov življenj.

- Kacin: Do danes 703 karantenske odločbe.

Novinarsko konferenco si lahko ogledate na spodnji povezavi

V bolnišnicah se je v nedeljo zdravilo 114 ljudi, od tega 30 na intenzivnih oddelkih.

Z dodatnimi potrjenimi okužbami je število okuženih z novim koronavirusom v Sloveniji preseglo tisoč, skupaj je bilo do konca dne v nedeljo potrjenih 1021 okužb.

Iz bolnišnic so v nedeljo odpustili štiri ljudi.

V soboto je bilo v bolnišnicah manj bolnikov, skupaj 108. Od tega so jih 31 zdravili na oddelkih za intenzivno nego. Opravljenih je bilo 655 testiranj, število okuženih pa se je povzpelo za 20.

V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec okužbo potrdili še pri treh zaposlenih

V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec so med vikendom okužbo z novim koronavirusom potrdili pri treh zaposlenih. Vse tri osebe so bile brez simptomov, uporabljale so ustrezno zaščitno opremo in niso bile v stiku z bolniki, so danes sporočili iz bolnišnice. Na Koroškem se je medtem število vseh potrjeno okuženih v regiji povečalo na 39.

Kacin: Naslednji teden bo znano, če smo naredili dovolj za zajezitev virusa

Vlada bo po besedah uradnega govorca vlade Jelka Kacina lahko do prihodnjega tedna ocenila, ali smo za zajezitev širjenja koronavirusa naredili dovolj. Danes pa je Kacin znova vse pozval, naj za informacije o koronavirusu kličejo klicni center na številko 080 1404, in ne številke 112. »Pomembno je, da številko 112 razbremenimo,« je poudaril.

Če državljani ne potrebujejo nujne medicinske pomoči, pomoči gasilcev, nujne veterinarske pomoči, pomoči gorskih, jamarskih reševalcev in drugih reševalnih enot, naj ne kličejo na številko za klic v sili 112. Za vse informacije v zvezi z novim koronavirusom naj pokličejo brezplačno telefonsko številko 080 1404, je spomnil Kacin.

Ob tem je dodal, da se po mnenju strokovnjakov približujemo in prehajamo v ključno fazo te krize. "Do naslednjega tedna upamo, da bomo videli, ali smo storili dovolj za zajezitev rasti okužb. S še večjo zanesljivostjo bomo lahko ocenili uspešnost ukrepov in načrtovali naslednje korake. Ob tem bodo ključne usmeritve stroke," je zatrdil na današnji novinarski konferenci o aktualnem dogajanju glede koronavirusa.

Po njegovih besedah se bo namreč šele po koncu velikonočnega konca tedna videlo, ali so množični turistični obiski nekaterih slovenskih krajev pred 10 dnevi, ki so botrovali ostrejšim vladnim ukrepom omejitve gibanja, prinesli več okužb med prebivalci ali ne: »Ko bomo prebrodili ta konec tedna, bomo vedeli, kje smo.«

Glede izdaj karantenskih odločb je povedal, da je »danes v podpisovanju novih 260 odločb«. Brez teh so doslej izdali 703 odločbe za karanteno. Kot je orisal, domov prihaja veliko ljudi, tudi takšnih, ki v Sloveniji nimajo zagotovljene nastanitve. »A vsi morajo najprej v karanteno,« je spomnil.

Ta je ljudem na voljo tudi v nekaterih hotelih. O tem, kakšna bo cena, ki jo bo država plačala lastnikom ali upravljavcem hotelov, se bodo po njegovih besedah pogovarjali v prihodnosti. »Na to se bo v nadaljevanju moralo odgovoriti, a sedaj smo veseli, da so lastniki v realnem času ponudili to možnost. Sedaj je pomembno njihovo razumevanje in njihova pozitivna odzivnost,« je ocenil.

Krek: Epidemija se lahko v Sloveniji razvije v obe smeri

Če Slovenija ne bi sprejela ukrepov za preprečevanje širjenja virusa, bi bilo v vrhu epidemije okuženih 480.000 oseb. V epidemiji pa bi umrlo 90.000 Slovencev, je ocenil Krek. Če bi se epidemija odvijala tako kot v Lombardiji v sosednji Italiji, pa bi imeli v teh dneh 800 mrtvih. »Zaradi sprejetih ukrepov se epidemija ne razvija v to smer, v nedeljo smo imeli 28 mrtvih,« je dodal.

Z ukrepi želijo predvsem spremeniti krivuljo tako, da bi število obolelih naraščalo počasi in ne bi preseglo zmožnosti zdravstva. Pri hitrem širjenju bolezni zdravstvo ni sposobno tega obvladati, je poudaril in kot primer navedel Bergamo.

»Virus nima niti nog niti kril in se sam ne more širiti. Njegovo širjenje omogočimo lahko samo ljudje z neustreznim vedenjem in neupoštevanjem navodil za varno gibanje,« je še povedal Krek. Pozval je k upoštevanju ukrepov. »Z neodgovornim obnašanjem namreč lahko hitro spremenimo potek krivulje v veliko slabšo smer,« je dodal.

Meni, da so sprejeti ukrepi pomembni. V podatkih zaznavajo visoke vrednosti okužb na sedem dni. »To je posledica nespametnega obnašanja in potovanja v preteklih vikendih,« je opozoril.

Kot pomemben ukrep je ocenil odpoved koncerta Andrea Bocellija. »Bili smo tik pred katastrofo, ki bi se lahko začela na koncertu. Italijanska tragedija se je začela na nogometni tekmi, kjer se je srečalo več kot 40.000 ljudi,« je pojasnil.

Če ne bi imeli ukrepov ali se jih prebivalci ne bi držali, bi se po svetu glede na izračune londonskega inštituta okužilo sedem milijard ljudi, 40 milijonov bi jih umrlo, je navedel Krek. A bi z ustreznimi ukrepi lahko zmanjšali število umrlih in obolelih. Tako bi se lahko ob sprejetju in upoštevanju ukrepov okužilo 2,5 milijarde ljudi, umrlo pa 10 milijonov ljudi. »Gre za 30 milijonov življenj, za njih se trudimo, vsaka država posebej in vsak od nas,« je dejal Krek na današnji novinarski konferenci.

V postojnski karanteni brez novih okužb

V postojnskem hotelu Epic je v karanteni ostalo 24 oseb. Zaenkrat ostajajo pri dveh potrjenih okužbah s koronavirusom, za dve osebi pa še čakajo na bris, je za STA povedal poveljnik regijskega štaba civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk. Tudi iz doma starejših Talita kum, kjer je bila okužena zaposlena, za zdaj nimajo podatkov o novih okužbah.

V ljutomerskem domu starejših preselili varovance po nadstropjih

V tem trenutku se lahko epidemija novega koronavirusa v Sloveniji razvije v obe smeri, ali v smer porasta števila okužb tudi na 10.000 ali pa umirjanja epidemije, meni predstojnik območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Koper Milan Krek. Kot je poudaril, je razvoj »odvisen od nas in našega vedenja«.

V Domu starejših občanov Ljutomer so varovance preselili po nadstropjih glede na zdravstveno stanje. V domu, kjer je 90 zaposlenih in 152 stanovalcev, je potrjena okužba z novim koronavirusom pri 39 stanovalcih in štirih zaposlenih. Vseh 39 stanovalcev s potrjeno okužbo je v domu, nobeden ni v bolnišnici.

Varovanci so razporejeni tako, da so v tretjem nadstropju, zdaj preurejenem v izolacijski oddelek, tisti, ki so bili na testiranju na novi koronavirus pozitivni. O tem so obvestili tudi svojce na novo okuženih stanovalcev, vsi okuženi zaposleni so doma v samoizolaciji.

Stanovalci brez potrjene okužbe so nameščeni v prvem in drugem nadstropju, pritličje, kjer so bili do zdaj pozitivni, je vmesni oddelek, če se bo pri katerem še pojavil sum. Šestnajst samostojnih stanovalcev brez potrjene okužbe je začasno v Biotermah pri Mali Nedelji.

V nedeljo aktiviranih 2397 pripadnikov sil za zaščito in reševanje

Ob epidemiji novega koronavirusa so vsakodnevno aktivirani pripadniki Civilne zaščite in drugih organizacij ter številni prostovoljci. V nedeljo je bilo na vseh ravneh angažiranih najmanj 2397 pripadnikov sil za zaščito in reševanje.