»Odločitev je povzročila množično paniko,« je po poročanju tiskovne agencije Reuters dejala 20-letna Anna Grace, ameriška študentka, ki je včeraj ob petih zjutraj pridrvela na madridsko letališče, da bi ji še uspelo priti domov. Pred okenci letalskih družb na letališčih v Evropi je na tisoče potnikov poskušalo spremeniti svoje lete, da bi lahko odpotovali domov še pred uveljavitvijo prepovedi potovanj iz Evrope.

EU: Škodljivo enostransko dejanje

Ameriški predsednik Donald Trump je odločitev o prepovedi vstopa potnikov iz Evropske unije za 30 dni sprejel, da bi omejil širjenje koronavirusa na ameriških tleh. Krivdo za takšno odločitev je naprtil Evropski uniji, ki da ni sprejela zadostnih ukrepov za omejitev koronavirusa. Omejitev bo začela veljati v soboto ob 5. uri zjutraj po srednjeevropskem času. Prizadela bo potnike iz vseh 26 držav schengenskega območja, tudi Slovenijo. Prepoved ne velja za Veliko Britanijo in Irsko, domov se lahko vrnejo tudi ameriški državljani, njihovi najožji svojci in tujci s stalnim prebivališčem v ZDA. Vrnili se bodo lahko na 13 letališč v ZDA, kjer jih bodo po prihodu zdravstveno pregledali in poslali v karanteno.

Odločitev ameriškega predsednika je naletela na ostre odzive EU in združenj letalskih prevoznikov. V skupni izjavi sta predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen in predsednik evropskega sveta Charles Michel kritizirala ZDA, da so ukrep sprejele enostransko in se poprej niso posvetovale z Evropsko unijo. Po Trumpovi napovedi zmeda ni nastala zgolj na letališčih – tudi transportna podjetja so se spraševala, kako bo z dobavljanjem izdelkov v ZDA. Trump je namreč sprva napovedal, da bo prepoved veljala tudi za trgovski promet, v poznejšem tvitu pa je to napoved umaknil.

Kriza večja odzadnjih štirih skupaj

Zaradi Trumpove odločitve in že poprejšnjih negativnih posledic za letalsko industrijo ob odpovedi letalskih povezav s Kitajsko in Italijo se napoveduje gromozanska gospodarska škoda in izguba delovnih mest v tej panogi. Delnice vseh večjih letalskih družb – te je močno prizadela že odpoved povezav s Kitajsko in Italijo – so včeraj izgubile več odstotnih točk.

Sindikat evropskih pilotov je ocenil, da je pandemija koronavirusa za njihovo panogo enaka negativnim učinkom zalivske vojne, izbruha sarsa, terorističnih napadov 11. septembra in finančne krize. EU so pozvali, naj uporabi vse razpoložljive vire, da se ohranijo delovna mesta. Mednarodno združenje letalskih prevoznikov (IATA) je ocenilo, da gre največje negativne posledice Trumpove odločitve pričakovati na italijanskem, nemškem, francoskem in ameriškem trgu. Vlade je pozvalo, naj prizadetim čezatlantskim letalskim prevoznikom na pomoč priskočijo s krediti in davčnimi olajšavami.