»Že ko sem bil v vrtcu in osnovni šoli, sem sodeloval v ogromno aktivnostih, večinoma športnih, košarka, rokomet, fitnes, igral sem harmoniko … Ko sem končal osnovno šolo, se je v Izoli pojavil mladinski festival, ki je pošiljal mlade na mladinske izmenjave v tujino. Udeležil sem se izmenjave v Berlinu in se navdušil. Družiti se z novimi ljudmi iz različnih držav, potovati, videti nove kraje, obenem pa še narediti kaj dobrega za družbo …. Uau. Ko sem se vrnil v Izolo, sem takoj rekel organizatorjem, da hočem iti še kam. Oni pa – ja, seveda, lahko, a za to bo treba še kaj narediti! Ponudili so mi, da se pridružim organizaciji mladinske izmenjave v Izoli in tako se je začelo. V treh letih sem postal vodja teh izmenjav, zraven pa se ves čas tudi udeleževal dogodkov v tujini,« pripoveduje Jan Peloza.

Prvi otrok: Brez izgovora Slovenija

Na nekem kongresu na Škotskem je spoznal ljudi, ki so želeli organizirati dogodek o škodljivosti kajenja. Beseda je dala besedo in že v naslednjem trenutku se je na Obali zgodila velika mladinska zabava brez cigaretnega dima. »Star sem bil 19 let in počasi sem začel ugotavljati, da zgolj z organiziranjem mladinskih izmenjav ne bom spremenil sveta, haha. Čas je bil za naslednji korak.« Tako je nastala Mladinska zveza Brez izgovora Slovenija, ki je navdih za svoje ime našla na zapestnici s svetovnega kongresa mladih: no excuse, brez izgovora. Geslo se je navezovalo na Razvojne cilje tisočletja, ki bi jih morali doseči za preživetje človeštva, kakor ga poznamo danes. »Cilji so bili takrat usmerjeni v leto 2015 in danes vemo, da jih nismo uspeli doseči. Zdaj je naslednji mejnik leto 2030 …«

Jan Peloza je danes v Mladinski zvezi Brez izgovora aktiven le še kot »občasna siva eminenca«. »To je vendarle moj prvi otrok, zato bom z Brez izgovora zmeraj povezan, če ne drugače, čustveno! Ponosen sem, da je v štirinajstih letih zveza zrasla v pomembno organizacijo v javnem interesu, v najmočnejšo mladinsko organizacijo v Sloveniji, ki dela na področju zdravja in trajnostnega razvoja. Da je postala resen pojem, pomemben sogovornik, tudi za medije, mednarodne inštitucije, odločevalce. Pri oblikovanju zakonodaje s področja tobaka - uporaba tobačnih in povezanih izdelkov - leta 2017 je bila Brez izgovora ena ključnih organizacij, poleg Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo in Inštituta Utrip, ki je dajala ogledalo vladi, politikom, vsem. Postati tako močan zagovornik v Sloveniji za mladinsko organizacijo ni vsakodnevna stvar ...«

Jan Peloza poudarja pomembnost mladinskih organizacij za boljšo prihodnost vseh nas. »Takšna organizacija je silno pomembna za razvoj kadrov, ki bodo kasneje v življenju delali na področju zdravja in trajnostnega razvoja. Predvsem pa je pomembno, da so mladi že zelo zgodaj poleg šole vključeni tudi v dejavnosti neformalnega učenja, prek katerih se osebnostno razvijajo in predvsem dobro počutijo v svoji koži.«

Evropska mladinska kartica za boljši jutri

Zadnja tri leta je Jan Peloza direktor zavoda Mobin – Slovenske mladinske agencije, ki v Sloveniji upravlja z Evropsko mladinsko kartico. »Gre za orodje, ki je namenjeno predvsem spodbujanju mobilnosti in informiranju mladih, obenem pa je tudi kartica popustov. Povezuje 7 milijonov članov v Evropi in je trenutno prisotna v 38 državah. V Sloveniji smo izjemno ponosni na partnerstvo z dvema univerzama – v Ljubljani in na Primorskem, 'pokrivamo' več kot 45 odstotkov dijaških izkaznic. Veliko pa je tudi mladih, ki niso ne študenti ne dijaki in si kartico kupijo in imajo potem popust – že z enim nakupom v knjigarni se jim nakup poplača …«

Pri tem Jan Peloza poudarja etičnost in trajnostno naravnanost Evropske mladinske kartice. »Nikoli ne bomo delali z alkoholno ali tobačno industrijo, industrijo s hitro hrano, s podjetji, ki izkoriščajo delavce … Kartica deluje na preseku med mladinskim sektorjem in sektorjem podjetij in poskuša poskrbeti, da to, kar mladi dobijo in kar počnejo kot potrošniki, no, da to počnejo čim bolj ozaveščeno.«

»Že ko sem nastajal kot oseba v okviru Brez izgovora Slovenije, sem verjel, da živeti v svetu, kjer samo jemlješ in nič ne daješ nazaj, nima smisla. Verjamem, da obstaja način, da se vsa podjetja, ne le nevladne organizacije, usmerijo v zeleno gospodarstvo, ki pozitivno vpliva na okolje in družbo. Da bi vsi delali predvsem za dobrobit okolja, živali, ljudi in ne zgolj za svojo dobrobit in optimizacijo dobička. Družbena odgovornost je ključna za to, ali bo svet obstal. No, svet bo obstal, mi na njem pa verjetno ne, če bomo brezglavo potrošili vse vire.«

Brez izgovora Slovenija in Mobin – Slovenska agencija za mlade

Mladinski zvezi Brez izgovora Slovenija boste najbolj pomagali z 0,5% dohodnine ali s konkretno podporo kakšni njihovi akciji, ki jih redno objavljajo na svoji spletni strani in družabnih omrežjih. Na spletni strani www.keralkoholnimleko.si lahko recimo podpišete njihovo pobudo za uvedbo celostne alkoholne politike v Sloveniji. Pri Mobinu – Slovenski agenciji za mlade pa vas vabijo, da mlade v svoji okolici opozorite na ugodnosti, ki jih prinaša Evropska mladinska kartica. Preverite, ali vaša dijaška ali študentska izkaznica nosi logotip Evropske mladinske kartice, in izkoristite več kot 70 tisoč ugodnosti za dostojnejše življenje v Evropi! Če logotipa na dijaški ali študentski izkaznici ni oz. če teh izkaznic nimate, pojdite na spletno stran www.mladinskakartica.si in si zagotovite svojo! Tako boste poleg ugodnosti zase podprli tudi bolj trajnostno, bolj okoljsko in bolj družbeno pravično potrošnjo!