Pokalno tekmovanje, po formatu enako teniškim turnirjem za grand slam, se je po osmih letih vrnilo v Hanti-Mansijsk, sibirsko šahovsko središče, ki bo prihodnjo jesen znova gostilo šahovsko olimpijado. Izmed najboljših so to pot manjkali le svetovni prvak Magnus Carlsen (pred dvema letoma je izpadel že v tretjem krogu), Fabiano Caruana in Visvanathan Anand. Za kako zahteven turnir gre, pove podatek, da je doslej dvakrat zmagal le Levon Aronjan, vseh sedem zmagovalcev na osmih turnirjih od leta 2005 pa prihaja – zanimivo – iz dežel nekdanje Sovjetske zveze. V prvem delu turnirja sta blestela 18-letni Jeffery Xiong, mladinski svetovni prvak, in Nikita Vitjugov, izkušeni Rus. Mladi Američan je v pravi drami po podaljšku izločil zvezdnika Aniša Girija in Jan-Krištofa Dudo, Nikita pa že v rednem delu Sergeja Karjakina in Wesleyja Soja. Četrtfinalni dvoboj med Vitjugovom in Yujem je šel do konca – v zlati partiji je Rus zapravil življenjsko priložnost. Favorizirani Yu je pobral darilo, a v polfinalu pričakovano klonil proti prvopostavljenemu rojaku Lirenu Dingu, ki je brez večjih pretresov priplul do finala. V drugem polfinalu sta se merila Maxime Vachier-Lagrave in Tejmur Radžabov. Živčni Francoz je upal na preboj na svoj prvi kandidatski turnir – nagrada za oba finalista –, a izgubil že v rednem delu. Radžabov je v finalu prvič dotlej izgubil, pa takoj izenačil in počakal na hitropotezne partije, kjer je bil gladko boljši od Kitajca. Dingu je tako drugič zapored spodletelo v finalu.

Dvaintridesetletni Radžabov je bil rojen v Bakuju tako kot Gari Kasparov. Ponaša se tudi s pozitivnim izkupičkom proti največjemu – Tejmur ga je ugnal že pri petnajstih.