Društvo Palčica pomagalčica je v vsega nekaj tednih uspelo s pomočjo donacij zbrati prek 3,8 milijona evrov za zdravilo 19-mesečnega Krisa s spinalno mišično atrofijo. Kljub radodarnosti Slovencev je pozitivna zgodba naletela na grbino. Društvo Palčica pomagalčica namreč nima statusa humanitarne organizacije, kar pomeni, da bi zbrana sredstva država lahko obdavčila in od vsote za Krisa v svoj žep spravila 1,9 milijona evrov. Društvo bi moralo plačati 25 odstotkov akontacije dohodnine, torej dobrih 950.000 evrov, preostanek davka v višini dobrih 940.000 evrov pa bi morali plačati Krisovi starši po prijavi dohodnine. To bi pomenilo, da bi zbrana količina denarja zopet padla na 1,9 milijona evrov, kar je pod pragom 2,3 milijone evrov, kolikor stane potrebno zdravilo.

Ob izbruhu novice, da bi bila humanitarna akcija lahko krepko obdavčena, se je po spletnih družbenih omrežjih pričel širiti bes. Ogorčena sporočila so letela tudi v facebook nabiralnik premierja Marjana Šarca. Vendar, kot pravi slovenski pregovor, se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha. Premier je na facebook medtem že zapisal, da »ni v interesu nikogar normalnega, da bi želel na vsak način pobrati ta davek. Za neizpolnjevanje kriterijev društva sem izvedel včeraj in takoj naročil, da vsi skupaj poiščemo možno rešitev za nastalo situacijo. Skratka, lepo prosim, ne na prvo žogo... Poiskati je treba rešitev tako za malega Krisa, kot tudi za vse darovalce.«

Rešitev je medtem prek twitterja sporočila Finančna uprava Republike Slovenije (FURS). Zapisali so, da FURS podpira dobrodelnost in verjame, da bo akcija za Krisa izpeljana uspešno in brez davčnih obveznosti. »Če društvo nima humanitarnega statusa, lahko sredstva nakaže drugi organizaciji, ki pa tak status ima. Če ta nakaže sredstva posamezniku, denar ni obdavčen.«

Za pridobitev statusa humanitarne organizacije bi moralo društvo najmanj eno leto pred vložitvijo vloge opravljati humanitarno dejavnost in priložiti ustrezna dokazila. Predsednica društva Larisa Štoka je za Delo povedala, da je zbiranje denarja tako hitro preseglo načrte, da so se vprašanja o davku pojavila šele, ko so ljudje začeli množično nakazovati prispevke.