Vodja Ustvarjalnika in idejni oče projekta Startup Train 2019 Matija Goljar je na današnji novinarski konferenci povedal: »Malokdo ve, da Ustvarjalnik večino svojega delovanja opravlja v tujini. Podjetniški krožki z našim učnim načrtom se izvajajo od Mehike do Bolgarije. Smo tudi prejemniki nagrade za najboljše socialno podjetje leta 2015 … Z bolgarskimi partnerji - LauncHubom imamo že dolgo časa odlične odnose, tudi finančno je ta pomemben evropski investicijski sklad že podprl podjetja naših mladih in naših mentorjev. Ker so videli, da je naš program dober, so ga želeli prinesti v njihov šolski sistem. Prav zdaj se tam odvija finalno tekmovanje njihovih mladinskih startupov in podjetniki iz Slovenije na našem vlaku se mu bodo pridružili. Ker je naše gibanje tako veliko in tako mednarodno, lahko mladim omogočamo zares zanimivo izkušnjo. V prihodnjih letih bo sledilo še mnogo tovrstnih dogodkov, tudi v drugih državah.«

Priprave so potekale pol leta

Organizacija podjetniškega vlaka je bila za Ustvarjalnikovo ekipo kar velik zalogaj, na pot so se intenzivno pripravljali pol leta. Za potovanje s Startup Trainom se je prijavilo več kot sto mladih podjetniških zanesenjakov v starosti od 16 do 35 let. Na vlaku bodo gostili 50 najprepričljivejših. »V Sloveniji naše programe vsako leto obišče več kot tisoč podjetnikov vseh starosti. Zanje pripravljamo različne delavnice, krožke, individualna mentorstva, zraven pa povabimo še druge subjekte podpornega okolja, videli ste nas tudi na televiziji … Vedno smo na lovu za posamezniki, ki imajo potencial narediti nekaj velikega, približno desetim mladim pa vsako leto podeljujemo tudi štipendije Fundacije za ustvarjalne mlade, ki deluje pod okriljem Ustvarjalnika. V te mlade polagamo največ upov. Iz tega bazena prijavljenih smo izbrali 50 mladih podjetnic in podjetnikov, ki jim bo po naši presoji najbolj koristilo, če bodo predstaviti svoje ideje investitorjem iz tujine in preživeti štiri dni na vlaku, skupaj z izkušenimi podjetniškimi mentorji. Verjamem, da bomo lahko čez deset let pogledali nazaj in rekli, da je bilo potovanje Startup Traina v bistvu pogled v prihodnost - in odlična možnost, da javnost premierno spozna bodoče voditelje našega gospodarstva,« poudarja Matija Goljar.

Valilnica podjetniških talentov

Ustvarjalnik že desetletje dolgo velja za eno najuspešnejših slovenskih valilnic podjetniških talentov. A tega uspeha ne bi bilo, če ne bi znali k sodelovanju pritegniti najboljših mentorjev, ki so mlade vodili po bolj ali manj zavitih poslovnih poteh. Tudi pri projektu Startup Train bo sodelovalo kar 30 uveljavljenih in prepoznavnih podjetniških imen. Med njimi je tudi dr. Jure Knez, soustanovitelj trboveljskega tehnološkega velikana Dewesoft, ki proizvaja merilne instrumente. »Iz izkušenj vem, kako zelo pomembno je, da mlade pri prvih korakih v poslovni svet nekdo vodi in nanje prenaša svoje podjetniške izkušnje. Le tako tisti na začetku svoje poslovne poti lahko dobijo pozitivno sporočilo in v svojem delu vidijo dolgoročno perspektivo, kar je nujno za uspešno delo,« je povedal in dodal, da »slovenske šole dijakom in drugim srednješolcem navadno ne ponujajo konkretnih možnosti za pridobivanje podjetniških izkušenj, zato si mnogi mladi niti ne predstavljajo, kako se lotiti posla. Prepričan sem, da imajo prav dobra, uspešna podjetja pomembno poslanstvo pri njihovem razvoju, saj jih lahko z lastnim zgledom veliko pomagajo in jih odpirajo tudi navzven, kar je pri podjetništvu danes praktično nujno. Vendar pa morajo mladi vedeti, da je treba že na začetku poti dobro zavihati rokave. Zelo pomembna je tudi neomajna vztrajnosti, saj noben uspeh ni dosegljiv čez noč, kar jim bomo poskušali sporočiti tudi na startup vlaku.«

Podpora Slovenskih železnic in A1

Tega projekta pa prav gotovo ne bi bilo brez posluha in podpore Slovenskih železnic, enega od glavnih partnerjev, ki je poskrbelo za posebno vlakovno kompozicijo. Slovenske železnice bodo udeležencem Startup Traina zastavile poseben marketinški izziv. Ob prihodu novih sodobnih vlakovnih kompozicij si podjetje želi pripraviti komunikacijsko strategijo, ki bi povečala število uporabnikov vlaka. Že do leta 2021 namreč načrtujejo dobavo 52 novih vlakov, prvi pa bodo na slovenske tire zapeljali v drugi polovici letošnjega leta. Najbolj prepričljiva rešitev, ki jo bodo ponudili mladi udeleženci Ustvarjalnikove odprave, bo nagrajena z vozovnicami Interrail za vse člane ekipe ter s povabilom k sodelovanju. Delo mladih podjetnikov na Startup Trainu bi bilo verjetno močno okrnjeno, če pri projektu ne bi sodelovalo tudi podjetje A1 Slovenija, ki bo ves čas potovanja vlaka zagotavljalo učinkovito komunikacijsko infrastrukturo.