Ustanoviteljici in direktorici podjetja Pedosana Janja Kramar in Vesna Cerar sta se spoznali pred devetimi leti. Kot mamici z zdravima in donošenima prvorojenkama sta spoznali, da sta prepuščeni sami sebi. Kajti če ob rojstvu ni zapletov in je dojenček zdrav, starši niso deležni ustrezne strokovne podpore. Niti v najosnovnejšem smislu, torej pri tem, kako z dojenčkom ravnati, kako se izogniti napakam v tem občutljivem obdobju in podobno.

Zagnani nista dvomili o uspehu

Vsaka z znanjem na svojem področju, Vesna kot diplomirana organizatorka dela, Janja kot diplomirana inženirka ortotike in protetike z Zdravstvene fakultete Ljubljana, sta združili moči in leta 2012 odprli center gibalnega razvoja dojenčkov in otrok Pedosana. »Mladim staršem sva želeli ponuditi možnost obiskovanja individualnih in skupinskih ur skupaj z dojenčki in jim pomagati pri gibalnem razvoju od rojstva do hoje. To obdobje je najintenzivnejše in izredno pomembno za celosten gibalni razvoj. Bili sva mladi, drzni in zagnani mamici, ki nisva dvomili o uspehu,« pojasni Janja Kramar.

Ko sta ustanovili Pedosano, je imela Vesna dve majhni hčerki (mlajša še ni dopolnila eno leto), Janja je bila drugič noseča. »Podjetje ni delovalo niti eno leto, ko sem že morala na porodniški dopust. Za obe je bilo zelo težko,« se spomni sogovornica. »Moja porodniška še zdaleč ni bila običajna. Skupaj s sinom sem vodila vadbo že od njegovega četrtega meseca dalje in bila z njim prisotna na uricah najmanj dvakrat na teden. Če so nama zboleli otroci, sta pogosto ostala doma najina moža ali pa so pri varstvu pomagali stari starši.« Prav usklajevanje časa med družino in delom je bilo za mamici najtežje, vendar jima je uspelo in poplačani sta bili z vedno več dela ter zadovoljnimi strankami. »Glas o najini strokovnosti, doslednosti, pridnosti in prijaznosti je šel od ust do ust. Pedosana je iz leta v leto rasla.« Zdaj so v Pedosani zaposlena štiri dekleta, poleg njiju še nepogrešljivi Eva in Sanja.

Za zagon podjetja ključna podpora partnerjev

»Idejo, da bi imeli center gibalnega razvoja dojenčkov in otrok, sva najprej delili s svojima možema. Nad idejo sta bila navdušena in se tudi vključila v realizacijo ter pomagala na vseh področjih. Pri zagonu podjetja sta sodelovala tudi finančno, druge tovrstne pomoči nisva imeli,« se spomni Janja, ki tudi odkrito prizna, da samostojna poslovna pot ni bila lahka odločitev, sploh v času, ko je bila še vedno prisotna splošna finančna kriza. »Mogoče sem bila jaz odločnejša in bolj prepričana o uspehu, saj sem pred tem že imela podjetje z bratom. Ko sva se z Vesno začeli pogovarjati o ustanovitvi podjetja, sva vedeli, da nama lahko skupaj uspe.«

Dami, vsaka zelo močna na svojem področju, sta to izkoristili. Vesna je odlična pri organizaciji, spozna se tudi na računovodstvo, Janja na zdravstvenem področju. Ves čas se tudi izobražujeta pri nevrofizioterapevtki Nedi Rotar. »Z njo odlično sodelujemo in smo ji zelo hvaležne, da je pripravljena z nami deliti svoje znanje in nas voditi. Me pa to znanje prenašamo naprej na naše mlade starše z dojenčki. Naše strokovno delo prepoznava stroka in nas tudi priporoča.«

Obiski tudi na domu

Mamice oziroma starši v večini pridejo k njima po priporočilih prijateljev, znancev. »Pri delu smo iskrene, predane in predvsem spoštljive do mladih staršev. Mogoče nas prav to ločuje od konkurence,« verjame Janja. Ne nazadnje vodijo delavnice po različnih krajih Slovenije. Močno si prizadevajo ozaveščati o tem, zakaj je zgodnji gibalni razvoj tako zelo pomemben. Zaradi spodbud staršev sta podjetnici svojo zgodbo pred leti nadgradili s programom za otroke v obliki telovadbe, v katero so vključeni otroci od enega leta in pol do treh let. »Tudi ta program je izjemno dobro obiskan, nam pa v velik izziv.« Staršem iz oddaljenih krajev so se približali tudi s spletnim programom Pedosanček. »Tako lahko sledijo našim usmeritvam za dober gibalni razvoj kar od doma. Opravljamo tudi obiske na domu,« pove Janja. V smehu doda: »Zapeljemo se tja, kjer nas mamice želijo, pridemo pa tudi na dom.«

Sicer pa svojim strankam želijo poleg njihove osnovne storitve – gibalnorazvojnih uric, ponuditi celostno podporo v obliki predavanj s področja gibalnega in duševnega razvoja otrok, svetovanja glede uporabe nosilk in raznih delavnic na teme, ki zanimajo mlade starše. »Trenutno je zelo aktualna in dobro obiskana delavnica s področja prve pomoči pri dojenčkih. Povabimo tudi strokovnjake, ki lahko staršem svetujejo na področjih, na katerih smo same manj kompetentne.«