Trump je dejal, da je odgovore napisal, vendar jih še ni predal ekipi posebnega tožilca, ki jo je dan prej v vrsti razdraženih tvitov označil za neke vrste razpuščeno in besno demokratsko tolpo, ki po nepotrebnem uničuje življenja ljudem.

Ameriški obveščevalci so potrdili, da je Rusija na volitvah s širjenjem dezinformacij in vdori v računalnike pomagala Trumpu, kar potrjujejo tudi dosedanje Muelelrjeve obtožnice. Vprašanje je le, če oziroma v kolikšni meri so pri tem sodelovali ljudje iz Trumpove kampanje ali Trump sam.

Trump je tudi v petek samozavestno zatrdil, da je vse rutinsko odgovoril sam, ker da ne potrebuje pomoči odvetnikov, saj da so bila vprašanja lahka. Dodal je, da preiskave sploh ne bi smelo biti, ker ni nihče nikoli naredil nič narobe.

Trumpovo »rutinsko odgovarjanje na lahka vprašanja« je sicer trajalo skoraj leto dni, saj jih je imel s svojimi odvetniki toliko časa pred seboj. Mueller se hoče izogniti ustavni krizi, kolikor bo to mogoče, in ni vztrajal pri fizičnem zaslišanju predsednika ZDA.

Rudy Giuliani in drugi Trumpovi odvetniki so se, namesto da bi pripravili odgovore na vprašanja in poskrbeli, da zadeva odide v zgodovino, če res nimajo česa skrivati, zapletli v napade na Muellerja in preiskavo, ki pa neusmiljeno melje naprej.

Rusko vpletanje v volitve ni več vprašanje

Mueller je doslej uspel prepričati v priznanje krivde in sodelovanje s preiskavo številne Trumpove sodelavce, med drugim nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna, nazadnje pa šefa kampanje Paula Manaforta in celo nekdanjega Trumpovega odvetnika Michaela Cohena. Ker rusko vpletanje v volitve več ni vprašanje, se sedaj Mueller osredotoča na povezave med Rusi in Trumpovimi ljudmi.

Ogrožen naj bi bil med drugimi tudi Trumpov sin Donald mlajši, zagotovo pa republikanski politični lobist iz New Yorka Roger Stone. Ta se je pred volitvami hvalil s svojimi povezavami z Wikileaksom, ki je glede na Muellerjeve obtožnice objavljal za demokrate neprijetne informacije, ki so jih Rusi dobili z računalniškimi vdori v demokratske serverje.

Ameriški mediji poročajo, da je Trump po porazu republikancev na vmesnih volitvah, zaradi česar ga poleg Muellerjeve čaka še poplava preiskav demokratov v predstavniškem domu kongresa, izjemno slabe volje.