Sodnik Timothy Kelly je pojasnil, da je njegova odločitev namenjena zaščiti pravic novinarja, med nadaljnjo obravnavo pa bodo podrobno preučili, ali so bile novinarju kršene ustavne pravice do opravljanja njegovega dela. »Želim pa zelo jasno poudariti, da se še nisem odločil, ali je bil prvi amandma kršen,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal sodnik.

CNN je v tožbi, ki so se ji pridružili tudi številni drugi ameriški mediji, od televizij, časopisov do tiskovnih agencij, zahtevala vrnitev akreditacije in ukaz Beli hiši, da v prihodnje tega več ne počne. Odvetniki CNN so zahtevo vložili v četrtek in v tej tožbi zahtevali tudi začasno odredbo za prenehanje kršenja pravic Acoste po prvem amandmaju k ameriški ustavi, ki govori o svobodi tiska.

CNN tudi zahteva, da sodišče razglasi odvzem akreditacije Acosti za neustaven ukrep, kar bi potem zaščitilo tudi druge novinarje v prihodnje.

Zastavil je preveč neprijetnih vprašanj

Bela hiša je Acosti akreditacijo odvzela pretekli teden, ker je predsedniku Donaldu Trumpu postavljal neprijetna vprašanja. Kot upravičenje tega ukrepa so navedli, da je novinar fizično napadel uslužbenko Bele hiše, ki mu je skušala odvzeti mikrofon, pa čeprav so posnetki kazali nasprotno - da mu je ta uslužbenka hotela na silo iz rok iztrgati mikrofon, on pa ga le ni izpustil in je skušal še naprej zastaviti vprašanje Trumpu. Ta pa ga je nato ozmerjal, da je »grozna oseba«.

Ameriški pravni strokovnjaki večinoma menijo, da bi morala biti tožba CNN uspešna, vendar pa gre tudi za preizkus sodne veje oblasti. Sodnika Kellyja, ki je primer dobil z žrebom, je namreč na položaj imenoval Trump.