Zatrdil je, da se je treba za vsako ceno dogovoriti o kodeksu obnašanja, da bi se ognili incidentom na morju. Ob tem je praktično priznal Kitajsko zavzetje otokov in grebenov. »Torej, vi ste tam, prevzeli ste lastništvo, zavzeli ste jih, ampak povejte nam, kakšno pot naj uberemo, kako naj se obnašamo,« je dodal. Nadaljeval je, da so odnosi Aseana do Kitajske odlični. Omenil je tudi napetosti z zahodnimi državami. Pri tem je po pisanju dpa namignil na ZDA, ki s svojimi bojnimi ladji namenoma plujejo po spornem območju, da bi se tako zavzele za svobodo plovbe. Nekoč so Filipini veljali za enega najostrejšega kritika Kitajske glede teritorialnega spora, a je Duterte v zadnjem času ubral pot zbliževanja. Kitajska namreč širi svoj vpliv tudi z vlaganjem v infrastrukturo držav v regiji. Duterte, ki sicer ni bil zelo aktiven na vrhu, se je vseeno sestal s kitajskim premierjem Li Keqiangom.

Čeprav vedno znova prihaja do nevarnih incidentov med kitajskimi in ameriškimi vojaškimi ladjami na morju, je Li na vrhu ocenil, da so z zadnjih letih ohranili svobodo in stabilnost na spornem delu morja. Tudi nadaljnji razvoj stremi k stabilnosti, kar je pomembno za trgovanje. Glede kodeksa obnašanja je izrazil prepričanje, da ga bodo oblikovali v roku treh let. Poleg Kitajske in Filipinov si sporno območje Južnokitajskega morja lastijo še Vietnam, Malezija in Brunej, a so se tako kot druge države na vrhu zadržali očitne kritike Kitajske, saj si veliko obetajo od gospodarske pomoči iz Pekinga.

Pence je srečanje z indijskim premierjem izkoristil

Ameriški podpredsednik Mike Pence je izkoristil srečanje z indijskim premierjem Narendro Modijev, da so se ZDA zavzele za svobodo plovbe tudi v Južnokitajskem morju. Omenil je namreč nedavne vaje z ZDA, Japonsko in Indijo in ocenil, da je pomorska vaja pokazala njihovo odločnost, da bodo zagotavljali svoboden in odprt dostop do morja povsod v regiji. Prvič se je vrha udeležil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki se je zavzel za okrepitev sodelovanja. Na vrhu je sodeloval še južnokorejski predsednik Moon Jae-in.

V skupnosti Asean je deset držav in sicer Malezija, Indonezija, Tajska, Filipini, Vietnam, Mjanmar, Brunej, Laos, Kambodža in Singapur. Vodje držav se običajno sestanejo dvakrat letno, enkrat letno pa se jim na vrhu vzhodnoazijski držav pridružijo še predstavniki Kitajske, Rusije, ZDA, Japonske, Južne Koreje, Indije in Avstralije.