Še dve domnevni eksplozivni napravi sta bili danes zjutraj naslovljeni na nekdanjega demokratskega podpredsednika Joeja Bidna in ena na newyorško restavracijo glasnega Trumpovega kritika, igralca Roberta De Nira. Skupaj so jih od začetka tega tedna, ko je prva pošiljka prispela na domovanje liberalnega milijarderja in filantropa Georga Sorosa, tako odkrili že najmanj deset. Prejemniki naj bi bili poleg omenjenih treh še bivši predsednik Barack Obama in Trumpova tekmica na predsedniških volitvah Hillary Clinton, bivši šef Cie in zdaj politični analitik na CNN John Brennan, nekdanji demokratski pravosodni minister Eric Holder in temnopolta demokratska kongresnica iz Kalifornije Maxine Waters, na katero sta bili naslovljeni kar dve takšni pošiljki.

Nobena od očitno doma narejenih naprav ni eksplodirala, zaradi njihove podobnosti pa policija domneva, da so od istega pošiljatelja. Prevzeli so jih pirotehniki, agencija AP pa je poročala, da so napravo, odkrito v adremi CNN in naslovljeno na Brennana, razstavili. Šlo je za plastično cev, dolgo nekaj manj kot dvajset centimetrov, opremljeno z baterijo in napolnjeno z razbitim steklom in belim prahom. Za slednjega naj bi analiza pokazala, da ni nevaren.

Nobena pošiljka v roke naslovnika

Paket, poslan na sedež CNN v centru Time Warner v New Yorku, je sprožil evakuacijo dvojne stavbe s pisarnami, restavracijami, trgovinami in stanovanji, novinarji in voditelji televizijske mreže pa so izredni program pripravljali kar z ulice. Preostale pošiljke so prestregli različno: tisto, naslovljeno na Sorosa, kar v poštnem nabiralniku njegovega domovanja v Bedfordu, tisti za Obamo in Clintonovo pa tajna služba pri rednem pregledovanju njune pošte. Pošiljka, namenjena Holderju, je bila odkrita na povratni poti na naslov demokratske poslanke v predstavniškem domu kongresa s Floride Debbie Wasserman Schultz. FBI je že v sredo potrdil, da sta bili z njenim naslovom kot povratnico opremljeni vsaj še dve od preostalih pošiljk v obliki kuvert za dokumente, poimenovanih »manila«, na katerih so bili naslovi izpisani s pomočjo računalniškega izpisa. Znamke na njih so iz tako imenovane serije forever. Gre za pisemsko znamko brez nominacije, ki velja ne glede na podražitev pisemske storitve, ki jih je ameriška pošta začela izdajati leta 2007.

Trump ob obsodbi znova nad »lažnive medije«

Zvezni preiskovalni urad pospešeno in izredno okrepljeno išče pošiljatelja oziroma več teh ob domnevi, da so v tem primeru povezani. Še bolj pa se je razvnela politična vročica, ki pred bližnjimi kongresnimi, guvernerskimi in številnimi lokalnimi volitvami vse ostreje deli Ameriko po tektonski politični prelomnici, imenovani Donald Trump. Bombne pošiljke so bile naslovljene na posameznike, ki so pogoste tarče desničarskih kritikov in predsednika samega. Zato se demokrati te grožnje, splošno opredeljene kot »domači terorizem«, označili za simptom robate politične retorike, ki jo promovira Trump. Slednji, ki je sicer takoj obsodil vsa tovrstna dejanja in napovedal »agresivno preiskavo«, pa ni mogel mimo ponovnega obtoževanja medijev. Tako je danes tvitnil, da »je vzrok za velik del jeze, ki smo ji zdaj priča v naši družbi, lažno in neresnično poročanje glavnih medijev«, ter dodal, da so se stvari poslabšale toliko, da bi se mediji morali prečistiti. Oglasili so se tudi drugi republikanski politiki, tudi s teorijami zarote, ki naj bi jo pripravili demokrati pred volitvami. Da skuša nekdo pred volitvami prestrašiti volilce in jih z nasiljem utišati, pa je ocenil demokratski newyorški župan Bill de Blasio. Vodji demokratov v senatu in predstavniškem domu kongresa Charles Schumer in Nancy Pelosi sta v skupni izjavi med drugim zapisala, da so Trumpove obsodbe bombnih groženj prazno govorjenje, dokler sam nenehno opravičuje nasilje z besedami in dejanji, kot je to storil v primeru napada republikanskega kongresnika na novinarja, v primeru umora dekleta v Charlottesvillu s strani neonacističnih pohodnikov ali s svojim ponavljanjem, da so svobodni mediji sovražniki ljudstva.