»Ne moremo napovedati, kako uspešen bo vrh,« je dejal vodja Moonovega urada Im Jong-Seok. Dodal je, da ni jasno niti, ali bo v sklepni izjavi ob koncu vrha zapisan kakšen dogovor obeh voditeljev. »Pozvali bomo k nadaljevanju denuklearizacije Severne Koreje ter odgovoru ZDA, ki bi oživil iskren dialog, katerega cilj so novi, mirni odnosi,« je še povedal.

Kim je že na aprilskem srečanju z Moonom v obmejnem kraju Panmunjom obljubil, da si bo prizadeval za polotok brez jedrskega orožja, vendar doslej še niso sledili konkretni ukrepi. Voditelja obeh Korej sta se v Panmunjonu nato srečala še maja letos. K denuklearizaciji se je severnokorejski voditelj zavezal tudi junija na srečanju z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.

Moon in Kim naj bi na vrhu v Pjongjangu govorila tudi o izboljšanju odnosov med Korejama ter korakih za zmanjšanje vojaških napetosti na Korejskem polotoku. Po napovedih južnokorejske tiskovne agencije Yonhap se bosta Moon in Kim v Pjongjangu sešla dvakrat, prvič že v torek. Južnokorejski predsednik naj bi se v severnokorejski prestolnici udeležil tudi koncerta.

Južnokorejskega predsednika, ki je bil posrednik v pogajanjih o severnokorejskem jedrskem programu, bo na tridnevnem obisku v severnokorejski prestolnici spremljala močna, več kot 200-članska gospodarska delegacija. V njej bosta med drugim dedič skupine Samsung Lee Jae-jong in podpredsednik avtomobilskega koncerna Hyundai Motor Eui Sun-chung.

Južnokorejski mediji sicer v današnjih izdajah svarijo, da so naložbe v Severni Koreji še tvegane in da bi morala Južna Koreja počakati z gospodarskimi projekti v severni sosedi, dokler ne bo pomembnega napredka o opustitvi severnokorejskega jedrskega programa.