Po poročanju japonske televizije NHK je doslej umrlo najmanj šest ljudi, med njimi tudi 71-letnik iz prefekture Shiga na zahodu države, ki je umrl, ko se je nanj zrušilo skladišče. Zrušenje stavbe so verjetno zakrivili močni sunki vetra, poročanje japonske tiskovne agencije Kyodo povzema nemška tiskovna agencija dpa. Večina od 164 poškodovanih je po navedbah NHK utrpela lažje poškodbe, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Zaradi Jebija je poleg tega tanker trčil v most, ki povezuje mednarodno letališče Kansai z mestom Izumisano. Ladja je bila zasidrana v zalivu Osaka, a so jo vetrovi zanesli v most. Voda je poplavila vzletno stezo in kletno nadstropje letališča Kansai.

Zaradi tajfuna so odpovedali skoraj 800 poletov in številne vlake, ki so glavno javno prevozno sredstvo na Japonskem. Ustavili so tudi povezavo s hitrim vlakom Shinkansen med Tokiem in Shin-Osako. Prekinjene so trajektne povezave. Šole so ostale zaprte.

To je že 21. tajfun te sezone

V osrednji in zahodni Japonski je brez elektrike ostalo pol milijona gospodinjstev, poroča japonska radiotelevizija NHK. Oblasti so odredile preventivno evakuacijo okoli 300.000 ljudi, od tega 280.000 v pristaniškem mestu Kobe. Uredili so tudi okoli 1500 zatočišč.

Središče tajfuna je sicer okoli poldneva po lokalnem času (okoli 5. ure po srednjeevropskem) doseglo prefekturo Tokushima, kakih 600 kilometrov jugozahodno od Tokia. V tajfunu veter dosega konstantno hitrost 162 kilometrov na uro, sunki pa celo do 216 kilometrov na uro. Jebi se premika proti severu s hitrostjo okoli 55 kilometrov na uro.

Po ocenah japonskih meteorologov gre za najmočnejši tajfun, ki je dosegel Japonsko od leta 1993, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Sicer pa je to že 21. tajfun letošnje sezone.

Tajfun prinaša obilne padavine. V samo eni uri so v kraju Kamikatsu na otoku Shikoku namerili več kot 80 litrov dežja na kvadratni meter. Obilne padavine so napovedane praktično za vso državo. Tako naj bi v naslednjem dnevu samo v regiji Tokai padlo tudi do 500 litrov dežja na kvadratni meter, na območju Tokia pa do 400 litrov. To bo zagotovo povzročilo poplave in tudi zemeljske plazove, opozarjajo japonski meteorologi.

Premier Shinzo Abe je prebivalce zlasti zahodne Japonske pozval, naj se zaščitijo. Vetrovi tajfuna so namreč tako močni, da lahko zrušijo tradicionalne lesene hiše, predvsem pa odkrivajo strehe, podirajo drevje in drogove ter nosijo okoli nevarne razbitine.

Zahodno Japonsko je obilno deževje prizadelo že v začetku julija. V poplavah in zemeljskih plazovih je umrlo 226 ljudi, deset pa jih še vedno pogrešajo. Takoj zatem pa je državo prizadel še vročinski val s temperaturami nad 40 stopinj Celzija, ki naj bi zahteval več kot 130 življenj.