Notranja preiskava je potrdila, da je univerza to počela vsaj od leta 2006. Ugotovili so tudi, da so letošnje rezultate vsem kandidatom sprva znižali za 20 odstotkov, nato pa moškim prišteli vsaj 20 točk – z izjemo tistih, ki so izpit padli že vsaj štirikrat. Posledično so torej na študij sprejeli več moških. To naj bi počeli, da bi bilo manj zdravnic, saj materinstvo za delodajalca pomeni določene nevšečnosti, pričakovali pa so tudi, da bi se zaradi skrbi za otroke kariera žensk lahko začasno zaustavila ali končala, piše Guardian.

Sporne prakse univerze so razkrili med preiskavo vpisa sina uradnika ministrstva za izobraževanje. Prišli so do zaključka, da so mu po tem, ko je sprejemne izpite trikrat padel, prišteli 20 točk, kar mu je za las omogočilo vpis. V zameno pa je bila šola favorizirana pri dodeljevanju sredstev za raziskovanje.

Nekateri menijo, da ženske ne bi smele postati kirurginje

Odvetnik Kenji Nakai je povedal, da so v poročilu, ki razkriva sporno dogajanje, zaradi časovnih omejitev zajeli zgolj nedavne rezultate sprejemnih izpitov, da pa je potrebna nadaljnja preiskava. Kot navaja Guardian, je japonski minister za izobraževanje Yoshimasa Hayashi dejal, da načrtuje pregled sprejemnih postopkov v vseh japonskih zdravstvenih izobraževalnih ustanovah.

Univerza se je za dogajanje že opravičila. Upravitelj Tetsuo Yukioka je dejal, da za prirejanje rezultatov doslej ni vedel in da vanj ni bil vpleten. Dodal je še, da žensk po sprejemu na univerzo ne obravnavajo drugače, a tudi, da nekateri mislijo, da ženske ne bi smele postati kirurginje.

Iz univerze so sporočili še, da se prirejanje rezultatov ne bi smelo dogajati in da se v prihodnosti ne bo. Tiste, ki bi bili, če bi postopek potekal po pravilih, sprejeti, naj bi poskušali sprejeti zdaj. Kako naj bi to storili, niso razložili.