Svoj zgoščeni opis nočnega dogajanja pred družinsko hišo Tomićevih v Krčevini pri Vurberku je višja tožilka Diana Šeruga Sagadin sklenila v trenutku, ko je Janko Tomić prvič pritisnil sprožilec pištole in so obdolženi zbežali z dvorišča. Da je Janko Tomić tiste noči sprožil pištolo še večkrat in pri tem smrtno zadel 29-letnega Žana Kreslina, tožilka med današnjo predstavitvijo obdolžilnega predloga ni omenila. Ta incident, ki ga je tožilstvo kvalificiralo kot uboj, bo namreč doživel ločeno sojenje. Na njem bodo današnji obdolženci nastopili kot oškodovanci in priče.

Iz pripornih celic mariborskega zapora so na ptujsko sodišče privedli Kristijana Pfajferja, Saša Vidoviča in Ena Mlakarja. Pfajfer je hodil najpočasneje, s pomočjo bergle, poleg tega pa je imel tudi povito roko, saj je Janko Tomić ustrelil tudi njega.

Okno iztrgal iz okvirja

Tožilka očita Mariborčanom nasilništvo in poškodovanje tuje stvari. Skupaj s pokojnim Kreslinom so se 26. maja okoli 3. ure zjutraj pripeljali k hiši Tomićevih. Za krmilom je sedel Vidovič. »Večkrat so preverili, ali je oškodovanec Žan Tomić doma, in si razdelili vloge,« je razložila. Ko se je 20-letna žrtev pripeljala domov, sta si Vidovič in Pfajfer obraz zakrila z ruto in se lotila uničevanja avtomobila, Mlakar in Kreslin pa sta ostala na straži. Pfajfer je z nožem preluknjal pnevmatiko, Vidovič pa je s teleskopsko palico razbil steklo.

Oškodovanec je slišal ropot in stopil na dvorišče, takoj nato pa zbežal nazaj v hišo. Napadalcev to ni ustavilo. Plečati Pfajfer je okno iztrgal iz okvirja in skozenj zamahoval z nožem, Vidović pa je brcal v vrata, ki jih je oškodovanec komaj zadrževal s telesno silo. Dogajanje je zbudilo 51-letnega očeta Janka. Kot že rečeno, je najprej z balkona sprožil opozorilni strel s pištolo.

Kaj se je zgodilo zatem, so konec maja podrobneje opisali mariborski kriminalisti. Tomićev strel naj ne bi ustavil napadalcev, zato je oče pritekel na dvorišče in tam večkrat ustrelil proti njim. Zbežali so k parkiranemu avtomobilu, s katerim so se pripeljali na kraj zločina. Kreslin ni več prišel do avta. Smrtno zadet je obležal nedaleč od hiše, ubežnike pa je policija ustavila v Zgornjem Dupleku. Motiv za napad je bilo maščevanje, povezano z dogodkom iz lanskega leta, so pojasnili kriminalisti.

Predsedujoča sodnica Marija Krajnc ne bo razčiščevala ozadja incidenta, kajti Pfajfer in Mlakar sta že v četrtek s tožilstvom sklenila sporazum o priznanju krivde, Vidovič pa je krivdo priznal in jo obžaloval na današnjem predobravnavnem naroku. Hkrati je trdil, da Žanu Tomiću ni grozil s smrtjo, pa tudi zamaskiran naj ne bi bil.

Nasilnik naj bi utrpel posttravmatski sindrom

»Prišel je zgolj poškodovat vozilo, za kar se je nepremišljeno odločil na predlog soobdolženega,« ga je zagovarjal odvetnik Franci Košar. »Dogodek je srečno preživel, pred njegovimi očmi pa je umrl njegov prijatelj, zaradi česar je še danes izredno prizadet in obiskuje psihiatra zaradi posttravmatskega sindroma.«

Sodnica Krajnčeva je obsodila Pfajferja na 20-mesečno zaporno kazen, Vidovič bo moral za 17 mesecev za zapahe, Mlakar pa za leto dni. Zaradi ponovitvene nevarnosti bodo ostali v priporu do nastopa prestajanja kazni. Obdolženi bodo morali skupaj poravnati tisoč evrov premoženjske škode, ki so jo povzročili na avtomobilu in na hiši. Sodnica je preklicala še pretekle pravnomočne pogojne obsodbe Vidoviča in Pfajferja. Dober znanec policije je tudi Mlakar. Lani ga je mariborsko sodišče obravnavalo v sodnem postopku zoper četverico, ki naj bi proizvajala in preprodajala sintetične droge.