Voditelja Severne Koreje in Združenih držav Kim Jong Un in Donald Trump sta včeraj prispela v Singapur pred jutrišnjim nepredvidljivim vrhom, ki po besedah ameriškega predsednika predstavlja »edini poskus«, ki ga bo imel Kim na voljo za dosego miru. Prvi je v otoško državo prispel Kim in se potem srečal s singapurskim premierjem Lee Hsien Loongom ter se mu zahvalil za gostoljubje. Približno tri ure kasneje je prispel Trump, neposredno z vrha G7 v Kanadi, kjer je na ostalih šest voditeljev zlil veliko jeze. Po besedah njegovega ekonomskega svetovalca Larryja Kudlowa je to storil tudi, zato ker ne dovoli, da z njim pometajo pred vrhom s Kimom in mu jemljejo avtoriteto. »Morali bi mu reči: srečno, pogajal se boš z norim severnokorejskim jedrskim tiranom in držimo s tabo,« je rekel Kudlow.

Prvi pogovori med Kimom in Trumpom (morda jih bo več) se bodo začeli jutri ob deveti uri zjutraj po lokalnem času (ob treh zjutraj po slovenskem). Podrobnejšega programa srečanja včeraj še ni bilo, nekako v skladu s Trumpovimi besedami, da se nanj sploh ni posebej pripravljal, ker ga bo vodil občutek. V Beli hiši naj bi dopustili možnost, da se vrh zavleče v sredo, če bodo pogovori plodni.

Sestava delegacij neznana

Tudi sestave delegacij niso sporočili. V ameriški je gotovo zunanji minister Mike Pompeo, v Singapurju je po poročilih agencij tudi svetovalec za nacionalno varnost John Bolton, ki je v Pjongjangu osovražen še iz časov Busheve vlade. V Singapurju so opazili Kimovo sestro Kim Jong Yo, ki je februarja v Južni Koreji prebijala diplomatski led, in Kim Yong Chola, tesnega zaupnika Kima, ki je bil že pri Trumpu v Ovalni pisarni.

Ključne teme srečanja so znane, vsaj načeloma: ameriške zahteve po popolni in preverljivi jedrski razorožitvi Pjongjanga, omejitev njegovega raketnega programa in severnokorejske zahteve po varnostnih zagotovilih ZDA, odpravi sankcij ter pomoči. Med mogočimi dosežki vrha omenjajo dogovor o sklenitvi mirovne pogodbe med Korejama. Nekateri analitiki omenjajo, da bo uspeh, če se Kim in Trump uspeta dogovoriti vsaj o urniku dela strokovnih skupin za jedrsko razorožitev. Pričakovati je, da bo v primeru uspeha ob koncu vrha sprejeta skupna izjava.

Protesti malo verjetni

Trump in Kim v Singapurju bivata v ločenih hotelih. Jutrišnje srečanje bo potekalo v tretjem, luksuznem hotelu Capella na otoku Sentosa, ki je s cesto povezan z glavnim otokom. Sentoso letno obišče dvajset milijonov turistov zaradi bajnih plaž, kazinojev, zabaviščnih parkov in tudi golfa.

Singapur, ki ima 5,6 milijona prebivalcev in velikost za le 3,6 odstotka Slovenije, so za prizorišče izbrali iz več razlogov. Med drugim je relativno blizu Severni Koreji (vendarle predaleč za severnokorejsko floto, zato si je moral Kim priskrbeti kitajski prevoz), je ena redkih držav, ki ima diplomatske odnose z obema, in morda ne nepomembno, Singapur ima eno najstrožjih zakonodaj glede organizacije protestov.