V Quebecu, francoskem delu Kanade, se je danes začelo srečanje G7, vrh voditeljev sedmih najbolj razvitih velikih gospodarstev na svetu. Vzdušje med ZDA in preostalo šesterico je napeto zaradi grožnje trgovinske vojne kot posledice ameriških carin in drugih vprašanj. Ameriški predsednik Donald Trump je celo napovedal, da na vrhu ne bo ostal do konca, ampak bo danes predčasno odšel ter tako izpustil razpravo o podnebju. Uradno pojasnilo se glasi, da bo to storil zaradi priprav na torkov vrh s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Unom v Singapurju. Neuradni viri iz Bele hiše pa pravijo, da se je Trump spraševal, zakaj sploh mora v Kanado. Zelo malo je tudi možnosti, da bi sprejeli sklepno izjavo vrha.

Tusk ne dvomi o enotnosti evropske četverice

Tik pred začetkom vrha je francoski predsednik Emmanuel Macron sklical sestanek vseh štirih evropskih udeležencev G7. Poleg nemške kanclerke Angele Merkel, britanske premierke Therese May in novega italijanskega premierja Giuseppeja Conteja sta se sestanka udeležila tudi predsednika evropske komisije in evropskega sveta Jean-Claude Juncker in Donald Tusk. To evropsko strnitev vrst podpira tudi kanadski premier in gostitelj srečanja Justin Trudeau, ki se je že v četrtek srečal z Macronom. Kanada je še veliko bolj kot EU gospodarsko povezana z ZDA, zaradi ameriških carin na jeklo in aluminij pa so se odnosi v zadnjem času zelo poslabšali, podobno kot so skrhani odnosi med EU in ZDA zaradi ameriškega izstopa iz pariškega podnebnega sporazuma, selitve veleposlaništva v Izraelu v Jeruzalem in izstopa iz jedrskega sporazuma z Iranom.

Pomembno je, da se je zaradi Trumpove samovolje evropsko-kanadskemu zavezništvu priključila Japonska. A vendarle zadržano – Tokio v ZDA že desetletja vidi varuha, pred Trumpovim srečanjem s Kimom pa so zato še bolj previdni. Podobno velja za Veliko Britanijo. Mayeva je v Quebecu ostala brez dvostranskega srečanja s Trumpom in London zdaj sledi Parizu in Berlinu, zlasti pri zagovarjanju jedrskega sporazuma z Iranom, več diplomatske previdnosti pa je zaznati v izjavah o ostrini ukrepov v odgovor na ameriške carine. Kljub tem diplomatskim odtenkom in tudi nejasnosti glede pristopa nove italijanske vlade premierja Giuseppeja Conteja pa je Tusk danes dejal, da bo evropska četverica na vrhu v Quebecu nastopala enotno glede vseh vprašanj.

Resna grožnja gospodarski rasti

Celotna šesterica pa je proti Trumpu v slabem položaju, ker veliko več izvozi na ameriški trg kot iz ZDA uvozi, torej bi bila v trgovinski vojni veliko bolj prizadeta. ZDA so z dolarjem kot plačilnim sredstvom v mednarodni trgovini premočne za konfrontacijo. Poskušata pa EU in Kanada s protiukrepi, kot so carine na ameriško hrano in pijačo, dati občutiti predvsem Trumpovim volilcem, da zvišanje carin zaveznikom ni primerno.

S temi trgovinskimi spori pa se verjetno končuje obdobje solidne gospodarske rasti, najbrž tudi za Slovenijo. Velikega povpraševanja zna biti predvsem zaradi ameriškega protekcionizma kmalu konec. O vsem tem razpravljajo na G7, a po Trumpovih zapisih na twitterju pred odhodom v Kanado je mogoče sklepati, da bo trgovinski spor kvečjemu še zaostril.