Italijanski karabinjerji so minuli teden razbili kriminalno mrežo, ki je restavracije v Italiji oskrbovala z redkimi zaščitenimi vrstami ptic pevk. Na tisoče jih je končalo na krožnikih petičnih, a zelo neozaveščenih gurmanov. Med krivolovci so najbolj zaželeni ščinkavci, črnoglavke, prepelice in cikovti.

V zaključni akciji so italijanski organi pregona ob pomoči Europola v Kalabriji aretirali devet ljudi. Policisti so združbo že dolgo opazovali in ugotovili, da ji je uspelo v zadnjih nekaj letih v južni Italiji in na Malti vzpostaviti pravo mrežo med nezakonitimi lovci, prodajalci in končnimi kupci zaščitenih ptic. Lovci so delovali na območjih, kjer živi veliko ptic. Lovili so jih bodisi z nastavljanjem hrane ali pa tako, da so v manjše kletke nastavili ptice pevke, ki so s svojim petjem h kletki privabljale še druge. Lovci so jih nato polovili z mrežami. Preiskovalci ocenjujejo, da so s takšno taktiko na dan ujeli med 200 in 300 ptic. A ker je na nezakonitem trgu dobičkonosnih le nekaj zaščitenih vrst ptic, so večino »po pomoti« ujetih takoj pobili.

80.000 ptic končalo na krožnikih

Krivolov je v Italiji zelo razširjen, karabinjerji so med policijskimi operacijami leta 2016 zasegli okoli 3800 mrtvih primerkov različnih zavarovanih vrst, lani pa skoraj 3000 ptic. Italijanski policisti ocenjujejo, da je bilo na črnem trgu v zadnjih letih prodanih več kot 80.000 ptic. Omenjena številka pa že pomeni znatno okoljsko škodo. Po podatkih zveze Bird Life International največ ptic nezakonito polovijo prav v Italiji, veliko tudi v Franciji in na Hrvaškem, v celotnem Sredozemlju pa naj bi bilo letno ilegalno pobitih ali ujetih kar 25 milijonov ptic. Med države na črnem spisku se uvršča tudi Malta, kjer lovljenje ptic velja za nekakšen nacionalni šport.

Iz Hrvaške v Italijo

V Sloveniji so policisti do zdaj največ dejanj nezakonitega trgovanja z zaščitenimi prostoživečimi živalmi zaznali na mejnih prehodih, ko so posamezniki poskušali čez državno mejo pretihotapiti žive ali mrtve živali, njihove dele ali izdelke iz njih. Trgovalne poti večinoma potekajo iz Hrvaške proti Italiji. Vsako leto na meji prestrežejo okrog 20 krivolovcev in tudi slovenski tožilci so lani skupaj obravnavali 20 primerov nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami. Pogosto se na mejnih prehodih v past ujamejo tihotapci školjk (posebej morskih dateljnov) in ptic prepelic.

Tako so leta 2013 cariniki na mejnem prehodu Obrežje ustavili tovornjakarja, ki je prevažal 350 kilogramov zamrznjenih zavarovanih ptic. Predlani pa so dva Italijana, ki sta zaščitene vrste ptic pevk lovila v naravi, ujeli v najzahodnejši slovenski vasi Robidišče. Matjaž Kogoj iz Društva za varstvo in vzgojo ptic Nova Gorica je takrat pojasnil, da je bil krivolov nad pticami na obmejnem območju prisoten že od nekdaj. Z lovljenjem in prodajo ptic čez mejo so si nekoč obubožani ljudje pomagali preživeti. Tudi danes se krivolov vrti okrog denarja in gurmanskih užitkov. Nekateri v streljanju ptic vidijo športno panogo in sprostitev, spet tretji krivolovci v Sloveniji lovijo ptice, ki jih v Italiji ni, in potem z njimi prekupčujejo med rejci. Pred leti je bil denimo med njimi zelo cenjen lišček, majhna ptica iz družine ščinkavcev z zelo lepim perjem in petjem.