Washington in Pjongjang oziroma Donald Trump in Kim Jong Un nadaljujeta igrico »toplo-hladno« glede njunega morebitnega srečanja 12. junija v Singapurju. Ameriški predsednik je po nekaj ne pretirano prijaznih odzivih severnokorejskega voditelja na ameriške zahteve po denuklearizaciji države in omejitvah raketnega sistema v četrtek odpovedal srečanje. Pravzaprav ga je »preložil na boljše čase«. Za trenutnega vladarja Bele hiše ter njegove ministre in svetovalce uničenje poligona za jedrske preizkuse in enega izmed obratov za izdelavo jedrskega orožja ni dalo dovolj podlage za neposredne pogovore voditeljev o prihodnjih odnosih med državama in – predvsem – zagotavljanje miru in varnosti na Korejskem polotoku. Trump je zahteval več, kot je severnokorejski voditelj bil pripravljen ponuditi.

Razočaranje in žarek upanja

Odzivi na Trumpovo odločitev so bili zelo različni. Japonska, ena najzvestejših zaveznic ZDA na Daljnem vzhodu, je pritrdila ameriškemu predsedniku, saj »srečanje ne bi imelo smisla, če ne bi obetalo vsaj minimalnega napredka proti želenemu cilju – denuklearizaciji tega dela sveta«, so sporočili iz Tokia.

Drugi pomembni akterji v korejski zgodbi so bili bolj ali manj razočarani. Najbolj vsekakor Seul, ki je po srečanju voditeljev obeh Korej od sestanka v Singapurju pričakoval, da bo 65-letni korejski spor začel dobivati obetaven epilog. Ruski predsednik Vladimir Putin je izrazil obžalovanje zaradi odpovedi vrha, saj je pomenil upanje na omilitev napetosti na Korejskem polotoku. Po pogovorih s francoskim kolegom Emmanuelom Macronom v Sankt Peterburgu je Putin dejal, da je severnokorejski voditelj pred vrhom izpolnil vse obljube, vključno z uničenjem jedrskega poligona, a so ZDA odpovedale pogovore. Rusija pričakuje, da se bo srečanje na vrhu prej ali slej zgodilo, je dodal. »Upamo, da bo dialog obnovljen, da se bo nadaljeval in da srečanje bo. Brez tega lahko le težko pričakujemo občuten napredek pri reševanju izjemno pomembnega vprašanja, ki ni zgolj regionalne, ampak globalne narave,« je dodal Putin.

Na sedežu EU, kjer so še vedno razočarani zaradi Trumpovega odstopa od sporazuma z Iranom, so dejali, da je Trumpova odpoved srečanja s Kimom »izgubljena priložnost«. Državi in svet so namreč imeli zgodovinsko priložnost za razelektritev napetosti na Korejskem polotoku ter za premik k procesu, ki lahko privede do trajne rešitve in nove prihodnosti na stabilnem polotoku. O razvoju dogodkov v povezavi z odpovedjo vrha ZDA in Severne Koreje bo predvidoma govor tudi na zasedanju zunanjih ministrov EU v ponedeljek v Bruslju.

Toda nekaj upanja, da zgodovinsko srečanje vendarle bo, je danes najprej obudila izjava namestnika severnokorejskega zunanjega ministra Kim Kye Gwana, ki je dejal, da so v Pjongjangu še vedno pripravljeni na pogovore z ZDA. »Nenadno sporočilo o odpovedi srečanja je bilo za nas nepričakovano in lahko ga le skrajno obžalujemo,« je dejal Kim in dodal: »Vnovič zagotavljamo našo pripravljenost, da kadar koli sedemo skupaj, da bi rešili probleme.«

Trump je potem pozdravil odziv Severne Koreje, da je izrazila nadaljnjo pripravljenost na dialog med državama. »Prejeti toplo in pozitivno sporočilo Severne Koreje je zelo dobra novica,« je rekel ameriški predsednik, kmalu zatem pa sporočil, da je vendarle še mogoče, da si s Kimom 12. junija v Singapurju sežeta v roke.