Bilo je prelepo, da bi trajalo dolgo, bi lahko rekli ciniki po današnji odpovedi prvega srečanja predsednikov ZDA in Severne Koreje v zgodovini, ki je bilo predvideno za 12. junij v Singapurju. Vrh je odpovedal ameriški predsednik Donald Trump, potem ko je Pjingjang prejšnji teden naglo spremenil retoriko z več ostrimi izjavami, v katerih je kritiziral vojaške vaje ZDA in Južne Koreje ter izjave predstavnikov ameriške vlade, ki so si po svoje razlagali jedrsko razorožitev. Trump je Severno Korejo o preklicu vrha obvestil v pismu voditelju Kim Jong Unu, v katerem je njegov režim obtožil za izjave »odkrite sovražnosti«, a pustil odprta vrata za morebitno kasnejše srečanje. Kasneje je dodal, da je ameriška vojska pripravljena na odgovor na kakršno koli izzivanje Severne Koreje. Pjongjang je v preteklosti ob tovrstnih zapletih z mednarodno skupnostjo znal odgovoriti s provokacijami. Na vprašanje, ali današnji dogodki povečujejo možnost vojne, je Trump odgovoril: »Bomo videli, kaj se bo zgodilo.«

Kompleks (domnevno) uničen

Obstaja več mogočih razlag odpovedi vrha, ki se je zgodila, potem ko je Trump še prejšnji mesec Kima označil za »zelo častnega človeka« in ko sta se morda tudi osebno pogovarjala po telefonu (Trump tega na izrecno novinarsko vprašanje ni ne potrdil ne zanikal). Vse od začetka otoplitve ob februarskih zimskih olimpijskih igrah v Južni Koreji so se v javnosti porajale zelo različne ocene, kaj naj bi vrh dosegel in v kaj naj bi katera stran privolila. Govorilo se je o denuklearizaciji Severne Koreje oziroma korejskega polotoka, a brez pravega strinjanja o načinu in tempu. V nekem trenutku se je zazdelo, da Pjongjang kljub veščemu ravnanju izgublja javnomnenjsko bitko pričakovanj. Poleg tega je Trump prejšnji teden obtožil Kitajsko, da meša štrene in podpihuje Kima k ostrejšemu pristopu. Nekateri analitiki menijo, da se je z odpovedjo vrha dejansko povečala teža Pekinga, ki ima edini nekaj vpliva na Pjongjang. Dodatna težava je bila, da sta Kim in Trump dialog vodila tudi po medijih in da gre za izredno nepredvidljiva politika.

Trump je vrh odpovedal tik zatem, ko je Severna Koreja po lastnih navedbah uničila svoj edini kompleks za opravljanje jedrskih poskusov v Punggye-riju, kar je predstavila kot potezo dobre volje. Ali je kompleks res uničen ali ne, tuji strokovnjaki ne morejo reči, prav tako ni jasno, ali držijo kitajske navedbe, da je bil zaradi poškodb tako ali tako neuporaben. Nekateri novinarji iz držav, ki jih je Pjongjang povabil na ogled uničenja kompleksa (ZDA, Velika Britanija, Rusija, Kitajska in naknadno Južna Koreja), so po odpovedi vrha poročali, da je vzdušje v Severni Koreji čudno…