Tiskovni predstavnik varnostnih služb je v izjavi pojasnil, da so aretirani obtoženi izvajanja »organiziranega dela, s katerim bi kršili državna in verska načela« in da so bili v stiku s tujimi entitetami, povzema državno tiskovno agencijo SPA nemška tiskovna agencija dpa.

Oblasti jih še sumijo, da so novačili ljudi, ki delajo na občutljivih vladnih položajih in da so financirali »sovražne elemente« v tujini. S tem so skušali spodkopavati varnost, stabilnost in mir v kraljevini ter škodovati enotnosti.

Iz HRW so po pisanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili, da so aktiviste aretirali 15. maja. Opozorili so, da je kraljevi dvor že septembra lani aktiviste opozoril, naj ne govorijo s predstavniki medijev. Do poziva aktivistom pa je prišlo na dan, kot so oblasti sporočile, da bodo odpravile prepoved vožnje za ženske.

Edina država na svetu, ki ženskam ne dovoli za volan

Vodja pisarne HRW na Bližnjem vzhodu Sarah Leah Whitson je opozorila, da se zdi, kot da je edini zločin, ki so ga aktivisti zakrivili, da so si želeli dovoliti ženskam voziti, preden je to dovolil prestolonaslednik princ Mohamed bin Salman.

V zadnjih mesecih je Savdska Arabija v okviru obsežnega reformnega procesa, ki ga je zagnal prestolonaslednik, popustila pri nekaterih strogih pravilih. Med drugim bodo lahko Savdijke od junija samostojno vozile avtomobile. Savdska Arabija je sicer edina država na svetu, ki ženskam še vedno ne dovoli za volan.