Admiral Ronny Jackson je od kandidature odstopil, potem ko so prišle na dan številne negativne informacije o njem, med drugim, da predpisuje zdravila kot za šalo, da veliko pije in da grdo ravna s podrejenimi. Trump je za to okrivil demokrate, vendar pa Jacksona ni vrnil na položaj glavnega zdravnika Bele hiše in s tem osebnega zdravnika predsednika ZDA.

David Shulkin je moral oditi, ker se je upiral poskusom privatizacije veteranskega zdravstvenega sistema, vpleten pa je bil tudi v nekaj etičnih škandalov glede nenamenske porabe proračunskih sredstev za osebne zadeve.

Imenovanje Wilkieja je nekoliko presenetljivo, saj ima ista stališča kot Shulkin, ni pa vpleten v nobene škandale.

Wilkie je bil lani soglasno potrjen v senatu na položaj obrambnega podsekretarja ZDA za osebje in pripravljenost, pri predsedniku Georgu Bushu mlajšemu je bil pomočnik obrambnega ministra, velja za strokovnjaka z obrambnega področja in poznavalca veteranske problematike. Ministrstvo je veliko in potrebuje reforme predvsem kar zadeva zdravstvo veteranov.

ZDA imajo široko mrežo veteranskih bolnišnic, kjer vojaki uživajo brezplačno oskrbo, vendar pa so čakalne dobe neverjetno dolge oziroma podobne tistim po Evropi. Trump želi, da se veteranom zato omogoči lažji dostop do zasebnega zdravstva na stroške države in Wilkie bo moral zadevo izpeljati, čeprav denarja seveda ni. Kongres pripravlja predlog zakona v tej smeri, vendar je vprašanje kako širok dostop do zasebnega zdravstva bodo omogočili veteranom, med katere spada tudi Wilkie.