Britanska premierka Theresa May je z odločitvijo za sodelovanje v bombardiranju izbranih tarč v Siriji (ob ZDA in Franciji) brez odobritve parlamenta požela plaz kritik. Ne samo opozicije, ampak tudi politikov iz lastne konservativne stranke. Tudi njeno razlago te odločitve so kritizirali kot nesmiselno, saj je trdila, da je bilo bombardiranje »dovolj močno za zastraševanje Sirije, obenem pa dovolj šibko, da ne bo izzvalo Rusov«. Kritični Britanci pa imajo zdaj še en razlog za kritiko konservativne premierke in za vprašanje, ali se je o odločitvi za sodelovanje v napadih na Sirijo morda posvetovala z možem. Temu razlogu pravijo »ogabni konflikt interesov«. Izvedeli so namreč, da je bombardiranje investicijskemu podjetju, v katerem je njen mož Philip, ki se malokdaj pokaže v javnosti, eden od izvršnih direktorjev, prineslo orjaški dobiček.

Poučeni Otočani pravijo, da je, čeprav se drži v ozadju, Philip neuradni svetovalec premierke, svoje žene. Nekdanji konservativni poslanec Andrew Tyrie je v portretu gospoda Maya, ki ga je pripravil za Newsnight, eno najbolj gledanih BBC-jevih političnih oddaj, dejal: »Povsem jasno je, da Philip neuradno deluje kot Theresin svetovalec. Verjetno podobno, kot je bil Denis Thatcher svetovalec Margaret Thatcher.« Tudi mož železne lady je bil poslovnež, a ne tako velikega formata, kot je mož šele druge britanske premierke.

Zakonska odločitev?

Večina zakoncev se verjetno tu in tam posvetuje, ko mož ali žena sprejema pomembno »službeno« odločitev. Ko je žena premierka države, mož pa eden od izvršnih direktorjev investicijske družbe Capital Group s 1400 milijardami funtov kapitala, ki kuje dobičke zaradi odločitev žene kot premierke, pa je možev vpliv hudo skrb zbujajoč. Kritiki zakoncev May pravijo, da je to, da je on na visokem položaju v zelo vplivni investicijski družbi in ima hkrati dostop do notranjih informacij premierke, še preden te postanejo javne in vplivajo na vrednost delnic podjetij, v katera vlaga njegova družba, orjaški konflikt interesov.

Napad dvignil ceno delnic

Capital Group je bila ob koncu marca lastnica od sedmih do desetih odstotkov orjaka med proizvajalci orožja Lockheed Martin Corporation. Britanija je na ukaz vlade Therese May 14. aprila sodelovala v bombardiranju Sirije, za katerega se Trump morda ne bi odločil brez britanskega sodelovanja. ZDA so v tem napadu uporabile, med drugim, nove vodene rakete JASSM, ki jih ekskluzivno proizvaja prav Lockheed Martin Corporation. Premierno uporabo teh novih, izredno dragih raket je na sebi lasten način v tvitu omenil Trump, ko je napisal, da bodo Američani na Sirijo streljali z raketami, ki so »čedne in nove in pametne«. Vsaka od teh raket je stala več kot milijon dolarjev. Vrednost delnic Lockheed Martin Corporation je po tem napadu poskočila, posledično pa je imela velik dobiček tudi investicijska družba, pri kateri je Philip May eden od izvršnih direktorjev in gotovo tudi delničar, kar pomeni, da je bombardiranje Sirije nekoliko obogatelo tudi zakonca May. Premierka je morala vedeti, da bo moževa investicijska družba zaradi njene odločitve imela velik dobiček, katerega del bo kapnil tudi v možev žep. Najmanj, kar bi morala narediti, je, da bi odločitev prepustila parlamentu v državi, ki naj bi bila zibelka parlamentarne demokracije.