Državni svetniki so danes popoldne z 12 glasovi za in 15 proti zavrnili predlog veta na zakon o socialnovarstvenih prejemkih, kar pomeni, da bo zakon uveljavljen. Junija se bo minimalni dohodek dvignil na 385 evrov na mesec, torej bo toliko znašal osnovni socialni transfer – denarna socialna pomoč, povečalo pa se bo tudi število upravičencev do tega in nekaterih drugih socialnih transferjev. Če zakon ne bo spremenjen, bo januarja znesek padel na 331 evrov.

Invaliden zakon

»Z razpletom dogodkov sem zadovoljen, saj bodo ljudje dobili, kar jim je bilo obljubljeno, zadovoljen pa sem tudi z razpravo, saj sem prepričan, da vlada sredstev ne bo vzela iz cest,« je dejal prvopodpisani pod zahtevo za sklic seje Igor Velov, sicer predstavnik Kranja in okolice ter direktor Agencije za varnost prometa. »Na koncu je državni svet zavzel dostojno držo in upravičil svoj obstoj,« je ocenil sindikalist Branimir Štrukelj, njegov kolega Ladi Rožič pa je svetnike med sejo vprašal, ali se sploh splača o tem pogovarjati in se sramotiti.

Potem ko je enajst državnih svetnikov v torek vložilo zahtevo za sklic seje, je kazalo, da bo večina svetnikov vetu naklonjena, vendar po današnji razpravi in siceršnjem dogajanju zavrnitev veta ni bila presenetljiva. Svetniki so poudarjali, da so jih vlada in poslanci s svojim neodgovornim ravnanjem prisilili v dilemo, ali naj potrdijo »invaliden« zakon ali pa naj najrevnejšim odvzamejo 88 evrov na mesec.

Ker zakon v drugo v državnem zboru skoraj zagotovo ne bi dobil zadostne podpore, je imelo glasovanje o vetu dodatno težo. Med svetniki nihče ni trdil, da se daje revnim preveč, kar je sicer značilno za nekatere ministre, poslance in delodajalske organizacije. Mnogi svetniki pa so opozorili na zelo velik pritisk humanitarnih organizacij, civilne družbe in posameznikov.

Igra finančnega ministrstva?

Predlagatelji glasovanja o vetu so se sklicevali na pismo, s katerim je ministrstvo za finance v ponedeljek ministrstvo za infrastrukturo obvestilo, da bo zaradi višjih socialnih pomoči v obnovo cest morda vloženih 35 milijonov evrov manj, kot je bilo predvideno. Nato je infrastrukturno ministrstvo pismo posredovalo direktoratu za kopenski promet, direkciji za infrastrukturo ter agenciji za varnost prometa, ki jo vodi prav Velov.

»Vlada je želela sprovocirati to razpravo in seveda, kot najprimernejše so našli ceste, saj nas je tukaj 22 predstavnikov lokalnih interesov,« je dejal velenjski župan Bojan Kontič. »Ampak verjemite mi, da v tem predvolilnem času ne bodo vzeli cestam.«

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Saša Jazbec je dejala, da zakonu nasprotuje, ker prinaša previsoke stroške. Predlog vlade se od sprejetega razlikuje v tem, da bi se minimalni dohodek dvignil na 331 evrov, prihodki pa bi se povečali samo revnim brez otrok.

Zakon je tak, kot je, ker so trije poslanci SMC na državnozborskem odboru za delo glasovali samo za eno dopolnilo Levice, drugo, ki bi z januarjem minimalni dohodek zvišalo na 442 evrov na mesec, pa so zavrnili. Sprva naj bi priznali, da so dopolnilo izglasovali, ker niso vedeli, o čem glasujejo, neuradno trdijo viri iz koalicije, medtem ko je SMC javno pojasnila, da so glasovali tako, ker so hoteli naslednjo vlado prisiliti, da čim prej začne iskati dolgoročnejšo rešitev za problematiko brezposelnih samskih oseb.