V Ljubljani je kar nekaj bolšjih sejmov. Predvsem na tistih, ki jih organizirajo v soseskah, taka je recimo mesečna garažna razprodaja na Taboru, je vedno velika ponudba otroških oblek in igrač. A le en sejem v mestu je namenjen zgolj otrokom. To je otroški bolšji sejem, ki ga vsako tretjo nedeljo v mesecu organizira Sezam, združenje mladih, staršev in otrok. Projekt poteka že od leta 1995. Sprva so se dobivali na šišenski tržnici, pred petimi leti pa so se preselili na moščansko tržnico. »Letos nismo imeli sreče z vremenom, saj so vsi sejmi do zdaj zaradi slabega vremena odpadli,« je dejala Mojca Vovk iz Sezama, ki skrbi za organizacijo sejma. Tudi zadnjo nedeljo je bilo vreme bolj kislo, pa so se kljub temu odločili, da sejem bo. Prodajalcev in kupcev je bilo zato sicer nekaj manj, a to ni pomeni, da sejemskega vrveža ni bilo.

Avtomobilčki so vroča roba

Na sejmu se prodajajo izključno stvari, namenjene otrokom, ki jih poleg odraslih prodajajo tudi otroci. Nič nenavadnega zato ni, če med brskanjem po stojnicah slišite mamo, ki hčerki razlaga, da ne sme vsega denarja zapraviti takoj, ali drugo, ki sina zalaga z drobižem, da bo lahko kupcem vračal denar. Tim je preteklo nedeljo prvič sam prodajal svoje igrače, čeprav je bil z mamo Nevo že nekajkrat na sejmu. Tokrat sta si razdelila stojnico: mama je na svoji polovici prodajala njegove obleke, on pa na svoji polovici igrače. »Najbolj gredo avtomobilčki,« je poznavalsko razloži Tim, »takoj sem jih prodal. Zdaj jih doma sploh nimam več.«

Kot nova steza za avtomobilčke

Seveda pa so med otroki najbolj priljubljene modne igrače. Ni ga bilo fanta, ki se ne bi ustavil ob veliki škatli trash packov na njegovi stojnici, a mame so nepopustljivo vztrajale, da jih ne bodo kupile. »Poanta je prav v tem, da otroci prodajajo sami, da se naučijo, da morajo nekaj narediti, če hočejo kaj dobiti,« je dejala Leonora. Na sejmu prodaja že več kot sedem let: »Začeli smo v Šiški, ko je bila hči stara pet let. Že od prvega obiska nam je bilo zelo všeč. Ne le prodaja, tudi druženje. Pa tudi to, da prineseš stvari, ki jih ne potrebuješ, in z veseljem komu kaj podariš.«

Tako je denimo fantek na njeni stojnici za štiri evre dobil tako želeno stezo za priljubljene avtomobilčke, ki je nova nenormalno draga, za nameček pa mu je podarila še celo goro avtomobilčkov. »Ko vidiš nasmejane obraze otrok, je to res lepo,« je nadaljevala prodajalka, »vedno je tako, da odideš s kakšno igračo.« Priznala je tudi, da je na sejmih vedno več kupovala, kot prodajala: »Kupovala sem večinoma obleke za sina, recimo trenirke. Danes sem kupila skoraj nove športne copate, ki so sicer še preveliki, a bodo za prihodnje leto.« Nato je še poznavalsko razložila, da se splača kupiti tudi rolerje, drsalke, kolesa, zimske kombinezone, saj se vse to dobi po zelo ugodnih cenah.

Cene so načeloma res izjemno nizke. »Majice se prodajajo po evro ali dva. Kolo smo pred časom prodali za pet evrov,« je razložila Mojca, ki tudi prodaja že od samih začetkov sejma. »Zdi se, da je najbolj pomembno, da se izpraznijo omare.«

Če vas mika, da bi pospravili otroške omare ali otroke vpeljali v svet trgovanja, boste imeli naslednjo priložnost 20. maja, ko bo na tržnici v Mostah ponovno Sezamov otroški bolšji sejem.