Hrvaški svet za obrambo je vladi priporočil nakup rabljenih izraelskih vojaških letal F-16 barak. Cena za deset enosedežnih in dve dvosedežni letali je približno 400 milijonov evrov. Prva naj bi prispela do leta 2020, preostalih deset pa do leta 2022.

Odločitev o nakupu rabljenih izraelskih letal je bila pričakovana, saj je to ponudbo kot najboljšo že decembra lani ocenil parlamentarni odbor za obrambo. Največja konkurenca so bila švedska nova letala gripen JAS-39 za dvakrat višjo ceno, medtem ko sta ponudbo rabljenih različic vojaških letal F-16 poslali tudi ZDA in Grčija.

Sejo sveta za obrambo sta sklicala predsednica države Kolinda Grabar - Kitarović in premier Andrej Plenković, ki sta v izjavah pred sejo nakazala, da Hrvaška nima denarja za nova letala. Grabar-Kitarovićeva je med drugim dejala, da bi si rada kupila mercedesa, a potem ne bi imela denarja za hrano in druge življenjske potrebe. Plenković pa je po seji novinarjem povedal, da bo strokovna komisija ministrstva za obrambo pripravila javno predstavitev vseh štirih ponudb, da bi se lahko vsi prepričali o pravilni odločitvi za nakup.

Izraelska letala so stara od 25 do 30 let in so jih že uporabljali v vojnih operacijah, kar je v delu hrvaške strokovne in vojaške javnosti izzvalo dvome glede na namero Hrvaške, da bi z nadomeščanjem vojaških letal mig-21 iz časov nekdanje JLA zadostila potrebam vojaškega letalstva do sredine stoletja. Zagovorniki tega nakupa pa pravijo, da so izraelska letala posodobljena in v skladu z vojaškimi standardi zveze Nato. Obrambni minister Damir Krstičević je rekel, da gre za zgodovinsko odločitev, s katero bo Hrvaška obdržala možnost nadzora svojega zračnega prostora in tradicije hrvaškega vojaškega letalstva ter zagotovila varnost in suverenost države. Medijska poročanja, da je morda zasebno poslovno povezan z nakupom, je zavrnil.