Šesto povečanje ključne obrestne mere, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, od zadnje velike finančne krize leta 2008 je bilo pričakovano, odločitev FOMC pa je bila soglasna.

Izjava FOMC napoveduje, da se bo ključna obrestna mera do konca 2019 dvignila na 2,9 odstotka. V njej FOMC ugotavlja, da so se gospodarski obeti v zadnjih mesecih utrdili, čeprav zadnji podatki kažejo, da se je rast potrošniške porabe in fiksnih poslovnih investicij od zadnjega četrtletja lani umirila.

FOMC je januarja rast delovnih mest, potrošniške porabe in poslovnih investicij ocenil kot solidno, tokrat pa rast delovnih mest opredeljuje kot trdno.

Letna stopnja brezposelnosti je bila v ZDA februarja peti mesec zapored 4,1-odstotna, v svoji najnovejši napovedi pa centralna banka ocenjuje, da se bo do konca letošnjega leta spustila na 3,8 odstotka, v letu 2019 in 2020 pa naj bi se ustalila pri 3,6 odstotka.

Gospodarska rast bi se naj letos pospešila z lanskoletnih 2,5 odstotka na 2,7 odstotka, v letu 2019 pa naj bi se upočasnila na 2,4 odstotka.

FOMC nadaljuje politiko postopnega zmanjšanja v času krize napihnjene bilance. Mesečno krčenje bo od aprila naprej pospešila za deset milijard dolarjev na skupaj 30 milijard dolarjev na mesec.

Nadaljnje višanje ključne obrestne mere ostaja letos zanesljivo, ni pa še povsem gotovo, ali se bo to zgodilo skupaj trikrat ali celo štirikrat. Powell je namreč februarja v kongresu namignil, da bodo morda potrebna štiri zvišanja, kar je nekoliko pretreslo finančne trge.