Vrtovca je zanimalo, kateri so po Cerarjevem mnenju ključni izzivi, ki čakajo Slovenijo, in zakaj jih njegova vlada ni uspela rešiti. Spomnil je, da je vlado v tem mandatu spremljala gospodarska rast, zaradi katere je priložnost za reševanje izzivov odlična. »Ključnih sprememb za boljšo prihodnost države v vašem mandatu ni bilo,« je očital Cerarju in ocenil, da je bila ob prevzemu vlade država »v kar dobri kondiciji«.

Plače in pokojnine še vedno nizke

Kot je navedel Vrtovec, so plače v Sloveniji v primerjavi z drugimi evropskimi državami še vedno nizke, kar velja tudi za pokojnine. Poslovno okolje je počasno in okorno, 8000 mladih se vsako leto izseli iz države, v razsulu je zlasti slovensko zdravstvo. Izpostavil je tudi vprašanje prihodnosti NLB. Cerar mu je odgovoril, da je bila ob prevzemu vodenja vlade država v krizi. Proračun je bil v slabem stanju, javni dolg je naraščal, brezposelnost je bila visoka, a jim je s »ključnim premikom« uspelo »umiriti zadeve«.

S prestrukturiranjem javnega dolga je Slovenija po Cerarjevih besedah bistveno znižala znesek za obresti, bolje upravlja tudi z državnim premoženjem. Strinjal se je, da »vsem še ne gre tako, kot bi si želeli«, zato vlada tudi sprejema nadaljnje ukrepe.

Poravnava preteklih dolgov

Glede očitkov o odseljevanju mladih je poudaril, da so samo pri mladih brezposelnost v zadnjih treh letih praktično prepolovili. Na demografskem področju prihodnjo vlado po Cerarjevih besedah čaka ključen korak v smeri pokojninske reforme, je pa aktualna vlada sprejela zakone, ki ji bodo delo olajšali. Pri tem je med drugim izpostavil zakon o dolgotrajni oskrbi in strategijo dolgožive družbe.

Na očitke o slabem stanju v zdravstvu je odgovoril, da so s sprejetimi zakoni pomembno okrepili uspešnost vodenja javnega zdravstva in zmanjšali možnosti za slabe prakse. »Žal smo morali poravnavati tudi pretekle dolgove, ki jih ni povzročila naša vlada,« je dodal.

Zanikal je tudi navedbe o neučinkovitosti v zvezi z NLB. Kot je poudaril, vlada na tej zadevi že nekaj časa intenzivno dela in je tudi sprejela stališče, naj NLB ne poravnava hrvaških zahtevkov. Poudaril je še, da Slovenija pod vodstvom njegove vlade ne vlaga le v vojsko, temveč tudi v znanost in infrastrukturo. »Predvsem ta vlada vlaga v prihodnost,« je še dejal. Vrtovec je predlagal, da DZ o Cerarjevem odgovoru opravi razpravo.