Predsednica zdravstvene preiskovalne komisije Jelka Godec (SDS) je v današnji izjavi za medije pojasnila, da je komisija na seji v sredo potrdila končno poročilo s štirimi glasovi. Poleg Godčeve so glas za oddali še poslanci iz DeSUS, SD in NSi, medtem ko Vesna Vervega iz SMC ni glasovala. Razlog naj bi bil okrnjen ugled komisije v javnosti.

V končnem poročilu je tako komisija po besedah Godčeve ugotovila, da naj bi bili vsi ministri za zdravje od leta 2003 do leta 2016 »objektivno odgovorni, ker niso sprejeli zakonodaje, ki bi omogočala sistemske rešitve in zajezitev koruptivnih dejanj v zdravstvu«.

Kolar Celarčeva bi naj bila subjektivno odgovorna

Kolar Celarčeva pa naj bi bila subjektivno odgovorna »za opustitev ukrepov, ki bi jih morala sprejeti v smeri odstranitve posameznikov, za katere je komisija podala naznanitve sumov kaznivih dejanj, s položajev, ki omogočajo poslovne odločitve ali odločitve na javnih razpisih«, je dodala Godčeva.

Prav tako je komisija ugotovila, da agencija za varstvo konkurence (AVK) naj ne bi delovala v skladu z zakonom o preprečevanju omejevanja konkurence in po besedah Godčeve »v preteklosti naj ne bi naredila dovolj za ugotavljanje omejevanja konkurence in prevlade s strani nekaterih slovenskih dobaviteljev žilnih opornic in multinacionalk«.

Sicer komisija pristojnim organom predlaga, naj raziščejo sume kaznivega dejanja nevestnega dela v službi in kaznivega dejanja jemanja podkupnine za vodjo Specializiranega državnega tožilstva Furlana ter sume kaznivega dejanja jemanja podkupnine za nekdanjega zdravstvenega ministra Miklavčiča.

Kolar Celarčeva: Poročilo je prešlo na osebni nivo

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je ogorčena nad ugotovitvami preiskovalne komisije. Po njenem mnenju je poročilo prešlo na osebni nivo oz. maščevanje.

»Vsi ostali ministri, ki praktično na skupnih javnih naročilih v tem obdobju niso naredili nič, so objektivno odgovorni. Meni pa so pripisali subjektivno odgovornost, čeprav sem prva ministrica, ki sem pripravila strokovno-tehnične standarde za žilne opornice in izvedla skupno javno naročilo,« je dejala Kolar Celarčeva za STA.

Odzvala se je tudi na očitke, ki sledijo odstopu premierja Mira Cerarja, češ da je vlada zamočila pri zdravstveni reformi. »Tukaj gre za bitko konceptov, kakšen naj bo naš zdravstveni sistem v prihodnje. Tisti, ki to pravijo, naj si pogledajo prejšnje programe, saj zdaj zagovarjajo drugačno zdravje,« je dejala.

Dodala je še, da so v času njenega ministrovanja sprejeli štiri pomembne zdravstvene zakone oz. projekte. »Res je, da je peti, to je zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, pripravljen. To je trdo delo treh let,« je povedala in dodala, da bo čas pokazal, »kdo je veliko naredil in kaj je bilo narejeno«.