Sporazum določa mejo med Kosovom in Črno Goro. Meja poteka ob nekdanji meji, določeni z jugoslovansko ustavo iz leta 1974 in je dolga 79 kilometrov. Kosovska opozicija vladi očita, da jih je Črna gora oškodovala za okoli 8200 hektarjev ozemlja. Ratifikacija sporazuma je eden od pogojev za ukinitev vizumov za državljane Kosova za vstop v države EU. Do sedaj je poskus ratifikacije v parlamentu večkrat propadel, predvsem zaradi nasprotovanja opozicije.

Apostolova je na današnji na novinarski konferenci še posvarila pred nesodelovanjem kosovskih oblasti v zvezi s posebnim sodiščem za vojne zločine na Kosovu, saj bo to, kot je dejala, vplivalo na evropsko perspektivo Kosova, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Vladajoče Zavezništvo za prihodnost Kosova (AAK) premierja Ramusha Haradinaja je poskušalo decembra lani razveljaviti zakon iz leta 2015, ki je podlaga za sodelovanje Kosova s sodiščem v Haagu. Sodišče, pristojno za zločine, ki naj bi jih med konfliktom v letih 1998-1999 zagrešili pripadniki Osvobodilne vojske Kosova, je začelo delovati lani in naj bi kmalu objavilo prve obtožnice.