Mufti je prepoved bitcoinov sprejel potem, ko se je posvetoval z več ekonomisti, poroča RT. Dejal je, da egiptovski organi trgovanja z virtualnimi valutami nimajo za sprejemljivo in trgovanje s kriptovalutami primerjal s kockanjem, ki je v islamu prepovedano zaradi neposredne odgovornosti za finančno uničenje posameznikov. Poleg tega je še poudaril, da bi lahko bitcoin negativno vplival na zakonsko varnost ljudi, ki trgujejo z njim, in pripeljal do lažjega pranja denarja in trgovanja s tihotapljenim blagom.

Kriptovalutam nasprotujejo tudi v Savdski Arabiji in Turčiji

Egiptovski klerik pa ni prvi, ki je kritiziral ali prepovedal bitcoine. Tako je prejšnji mesec popularni savdski klerik Asim Al Hakim razglasil kriptovalute za prepovedane po islamskem pravu. »Vemo, da bitcoin ostaja anonimen, ko trgujemo z njim, kar pomeni, da odpira vrata za pranje denarja, za mamilarski in prepovedani denar,« je takrat dejal Hakim.

Tudi v Turčiji kleriki niso navdušeni nad kriptovalutami. Najvišja turška verska oblast, Direktorat verskih zadev, je tako novembra razglasil, da sta kupovanje in prodajanje kriptovalut v nasprotju z islamom, kot razlog pa navedli pomanjkanje regulacije in tesne povezave s kriminalnimi dejavnostmi.