Odvetnik Magnitski je v sumljivih okoliščinah umrl v ruskem zaporu leta 2009, kamor so ga vrgli zaradi razkrivanja korupcije, in Trumpov izvršni ukaz o sankcijah pomeni prvi tak ukrep po »globalnem zakonu Magnitski«. V skladu z njim je sankcije prav tako v četrtek proti 39 osebam in ustanovam uvedlo tudi finančno ministrstvo ZDA v sodelovanju s pravosodnim ministrstvom in State Departmentom.

Med sankcioniranimi je sin generalnega tožilca Rusije Artem Čajka, nekdanji predsednik Gambije Yahya Jammeh, nekdanji poveljnik zahodnega poveljstva armade Mjanmara Maung Maung Soe, balkanski trgovec z orožjem Slobodan Tesić, pakistanski kirurg Muktar Hamid Šah, ki za kriminalce ugrabljenim osebam krade organe, še posebej ledvice, in kongresnik iz Gvatemale Julijo Antonio Juarez Ramirez.

Američani imajo dva zakona Magnitski. Prvi iz leta 2012 velja le proti Rusom, drugi, sprejet leta 2016, pa velja na svetovni ravni. Sankcije zajemajo javno objavo imen kršiteljev, zamrznitev premoženja v ZDA in njihovo izključitev iz finančnega sistema ZDA.

S čim so si prislužili sankcije?

Sin generalnega tožilca Rusije Artem Čajka očetov položaj uporablja za pridobivanje državnih pogodb in uporabo državnih organov proti poslovni konkurenci v gradbeništvu.

Gambijec Jammeh je na oblasti od leta 1994 do letos upravljal s terorističnim morilskim oddelkom Junglers, katerega pripadniki so napadali, mučili in pobijali njegove politične nasprotnike.

Srb Slobodan Tešić je največji trgovec z orožjem na Balkanu, ki je bil že pod sankcijami ZN zaradi prodaje orožja Liberiji.

Muktar Hamid Šah ima kliniko, kamor mu kriminalci vozijo ugrabljene in jim izrezuje organe, ki jih prodaja naprej bogatim bolnikom.

Nekdanji poveljnik zahodnega poveljstva armade Mjanmara Maung Maung Soeje naj bi bil odgovoren za množične kršitve človekovih pravic proti muslimanski skupnosti Rohingya v mjanmarski državi Rakhine, med njimi za zunajsodne poboje, spolno nasilje, samovoljne aretacije in požige vasi.

Gvatemalski kongresnik Juarez Ramirez je ukazal umor dveh novinarjev, sankcije pa so uvedene tudi proti hčerki nekdanjega predsednika Uzbekistana Islama Karimova Gulnari Karimovi, ki je vodila mogočno kriminalno organizacijo v sodelovanju z državnimi organi. Njeno premoženje naj bi bilo vredno kar 1,3 milijarde dolarjev.

Sankcije so uvedene med drugim še proti nekdanjemu poveljniku posebnih enot ukrajinske policije Sergeju Kusjuku, ki je vodil napade na protestnike leta 2013 in leta 2014. Po nasilju in spremembi režima v Ukrajini je pobegnil v Moskvo, kjer je junija letos pomagal policiji razbijati proteste.