Dobri dve tretjini držav članic Združenih narodov sta posredno pozvali ameriškega predsednika Donalda Trumpa k preklicu odločitve, s katero je Jeruzalem priznal za prestolnico Izraela in nakazal namero, da tja sčasoma preseli veleposlaništvo ZDA. Neobvezujočo resolucijo o tem, da je treba končni status Jeruzalema določiti v mirovnih pogajanjih in da je vsaka drugačna odločitev nična, je generalna skupščina na izrednem zasedanju potrdila s 128 glasovi za, 35 vzdržanimi in devetimi proti, preostalih 21 članic se glasovanja ni udeležilo.

Med članicami EU so se glasovanja vzdržale Češka, Hrvaška, Madžarska, Latvija, Poljska in Romunija, preostale pa so jo skupaj s Slovenijo podprle. Optimisti so napovedovali podporo vsaj 150 držav, a se je zavest o nemoči Palestincev delno uklonila prikritim grožnjam ZDA. Te je po glasovanju ponovila ameriška veleposlanica v ZN Nikki Haley, ko je dejala, da si bodo zapomnili dan, ko so bile ZDA izpostavljene napadu v generalni skupščini, in da bodo druge države na to spomnili, ko se bodo znova oglasile z zahtevami po še večjem prispevku ZDA za delovanje OZN, za katerega že zdaj namenjajo največ.

Popotnica današnjemu izrednemu zasedanju generalne skupščine sta bila ponedeljkov veto ZDA na predlagano enako resolucijo v varnostnem svetu in opozorilo ameriškega predsednika državam, ki bi mu nasprotovale, da bodo ostale brez finančne podpore ZDA. Toda razen Izraela in Egipta od ZDA nobena država ne prejema ameriške finančne podpore, ki bi presegla milijon dolarjev, so pa mnoge odvisne od drugih potez, ki jih lahko velesila v zdaj povsem odkriti politiki izsiljevalske nadvlade še uporabi.

Netanjahu o »hiši laži«

Haleyjeva članicam Združenih narodov ni prvič grozila s črnim seznamom. To je storila takoj po imenovanju za veleposlanico, ko je novinarjem dejala, da »si bomo zapisovali tiste, ki nas ne bodo podpirali«. V kuloarjih ob Vzhodni reki pred izrednim zasedanjem ni bilo jasno, kolikšno težo bosta imela veleposlaničino pismo in Trumpova napoved, da »tokrat ne bo tako kot včasih, ko so glasovali proti nam, potem pa se jim je plačalo na stotine milijonov dolarjev«.

Najglasnejša odmeva pa je bilo še pred glasovanjem slišati iz Izraela in Turčije. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je dejal, da vnaprej zavračajo vsakršno resolucijo ZN na temo Jeruzalema, in Združene narode razglasil za »hišo laži«. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa se je oglasil s pozivom vsem članicam ZN, naj njihove odločitve ne narekuje denar. »Gospod Trump, z vašimi dolarji ne morete kupiti turške volje,« je Erdogan iz Ankare sporočil ameriškemu predsedniku, turški zunanji minister Mevlüt Cavusoglu pa je na današnjem izrednem zasedanju o ZDA dejal, da »so lahko močne, a to ne pomeni, da imajo prav«.