»Potrebujemo spremembe in ponovno uvedbo demokracije. Volitve morajo omogočiti prebivalcem, da oddajo svoj glas brez zatiranja in pritiskov,« je izpostavil.

»Prepričan sem, da izziv, ki je pred nami, ni tuj Evropi,« je še dejal Borges in pojasnil, da v 21. stoletju v Venezueli nasprotujejo totalitarizmu. Venezuelski odvetnik in nekdanji politični zapornik Antonio Ledezma je zato nagrado posvetil vsem, ki trpijo pod avtoritarnim režimom.

Svoboda za vse

Ledezma je v svojem govoru v Strasbourgu še dejal, da je pomembno zagotoviti svobodo za vse. »Svoboda je kot kisik. Treba je izpustiti politične zapornike, da bi vsi lahko zadihali svoboden zrak,« je dejal in poudaril, da bi radi zadeve rešili na miroljuben način. »V prihodnje noben narod ne sme več trpeti diktature,« je še poudaril.

Borges je Venezuelo opisal kot »drugo Kubo, a z večjimi zalogami zlata in nafte«. »V domovini so nam vzeli demokracijo in zasejali lakoto, uničili so zdravstveni sistem, šole.« V 21. stoletju po njegovih besedah v Venezueli vidimo ponovitev realsocializma, ki so ga mnogi v Evropi trpeli desetletja. Uvedba tega sistema je Venezueli prinesla uničenje in revščino brez primere.

Nagrada za matere, otroke, stare...

Zahvalil se je EU, ker je ponudila roko prijateljstva Venezueli, ki se je znašla v temačnem obdobju. Spomnil je, da je tudi Venezuela v 20. letih prejšnjega stoletja sprejela številne priseljence iz Evrope.

»Nagrado sprejemamo z globoko hvaležnostjo. Celotna država jo sprejema za svojo,« je poudaril Borges. Kot je dejal, je to nagrada za matere, ki se borijo za preživetje, za otroke, ki brskajo po smeteh, za stare, ki umirajo, ker nimajo zdravil, za mlade, ki se selijo drugam in tam iščejo nove priložnosti. To nagrado po njegovem dobijo tudi učitelji in novinarji iz Venezuele, ki želijo pokazati resničnost, ki jo želijo oblasti pomesti pod preprogo.

Z nagrado je po besedah Borgesa dobil priznanje tudi boj političnih zapornikov, še zlasti pa 157 ljudi, ubitih med letošnjimi demonstracijami.