Nagrada Saharova, ki prinaša tudi 50.000 evrov, se imenuje po ruskem fiziku, nobelovcu, disidentu in borcu za človekove pravice Andreju Saharovu (1921–1989). Lani sta jo dobili pripadnici Jezidov, ki ju je Islamska država imela za sužnji, leta 2015 savdski bloger Raef Badavi, zaprt zaradi »žalitve islama«. Letos pa se je evropski parlament odločil, da jo dobi venezuelska opozicija. Razlog za to je tudi venezuelski režim, ki ruši pravno državo in krši ustavo. Med drugim je predsednik Nicolás Maduro letos poleti z nedemokratično izvoljeno ustavodajno skupščino izrinil parlament, v katerem je pred dvema letoma na demokratičnih volitvah absolutno večino dobila opozicija. Poleg tega ima zaprtih več kot 600 političnih nasprotnikov, letos pa je bilo ubitih 130 nasprotnikov režima. »Danes podpiramo narodov boj za svobodo,« je ob razglasitvi zmagovalca dejal predsednik evropskega parlamenta Antonio Tajani.

Balzam za težave

Opozicija, ki se zavzema za nenasilno, demokratično nasprotovanje vladi na volitvah, se je že leta 2008, torej v času Huga Chaveza, povezala v Omizje demokratične enotnosti (MUD). V tej koaliciji so desni konservativci, liberalci in socialdemokrati, v zadnjem času pa tudi nekateri demokratično usmerjeni chavisti. Za koalicijo MUD predstavlja odločitev evropskega parlamenta pravi balzam za njene težave po regionalnih volitvah sredi oktobra. Madurova stranka je dobila 18 od 23 guvernerjev zveznih držav in več kot polovico glasov, čeprav ima po anketah 30 odstotkov podpore (kar je še vedno veliko glede na to, da so ljudje v državi z največjimi zalogami nafte na svetu lačni). Madurov režim, ki mu je volilna komisija podrejena, je na primer tik pred volitvami na območjih, kjer ima opozicija veliko privržencev, prestavil volišča. V nekaterih revnih mestnih predelih je na voliščih delil pakete hrane, medtem ko hrane v državi primanjkuje. Na volilnih listkih pa so bile namerne napake, ki so škodovale opoziciji, na primer imena že izpadlih opozicijskih politikov.

MUD pa se je pred volitvami ob pritisku svojih večjih strank, ki so hotele dobiti položaje guvernerjev, odločil, da bo na njih sodeloval, s čimer se je izpostavil očitkom, da daje legitimnost volitvam in režimu. Opozicija je sicer upala, da bo bodisi dobila veliko guvernerjev bodisi bodo v primeru njenega poraza volitve dokaz Madurove nedemokratičnosti in nepoštenosti. Vendar se ni zgodilo ne eno ne drugo, tako je opozicija izgubila veliko prestiža.

Opozicija se tudi ni znala prav odzvati na volilne rezultate. Prišlo je do prepirov v MUD, saj tisti, ki so dobili položaje guvernerjev, priznavajo rezultate volitev. Zaradi teh razprtij je pred nekaj dnevi iz MUD izstopil njen vodilni politik Henrique Capriles, ki je na predsedniških volitvah leta 2013 za Madurom zaostal samo za dober odstotek.