Na dvorišču domžalske tovarne Helios na Količevem in v Preski se je danes ob osmi uri zjutraj zbralo približno 200 zaposlenih. Nenapovedano so ustavili delo in v tej spontani stavki vztrajali ves dan. Proizvodnja, odprema in vsi drugi procesi v tovarni so stali, delal je le oddelek smole, ki tudi sicer obratuje 24 ur na dan. Uradni razlog za stavko naj bi bila prenizka božičnica, ta bi morala biti izplačana jutri.

Zaenkrat še ni jasno, ali se bodo zaposleni jutri vrnili na delo, saj se stavka razvija tako, kot se je začela – spontano. Delavci so sicer danes v dopoldanskih urah iz svojih vrst imenovali pet predstavnikov, ti so se čez dan večkrat sešli z upravo, a skupnega dogovora niso dosegli. Zanesljivo je le to, da se bodo zaposleni z upravo pogajali tudi jutri. Neuradno smo izvedeli, da naj bi jutri stavkalo tudi okoli 70 delavcev Belinke, stavkali pa naj bi tudi v hčerinskem podjetju Color, ki zaposluje okoli 200 delavcev.

Želeli naj bi 1300 evrov bruto

Znesek božičnice je bil sicer že poleti uradno usklajen s sindikatom, tako kot vsako leto. Letos naj bi tako vsi zaposleni, ki prejemajo več kot 1500 evrov osnovne bruto plače, prejeli 200 evrov bruto božičnice, tisti, ki prejemajo manj kot 1500 evrov osnovne bruto plače, pa 350 evrov bruto. »Zaposleni menijo, da je znesek, ki naj bi ga izplačala uprava, prej žalitev kot nagrada,« je dejal Tomaž Kumer, predsednik Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije. »Prepričani so, da si zaslužijo višjo božičnico, za njimi je naporno leto. V skupini je kronična kadrovska stiska, zaposleni delajo nadure, v soboto, zato so bili razočarani ob tem znesku,« je dodal.

Kolikšen znesek zahtevajo zaposleni, uradno ni znano, neuradno pa smo izvedeli, da naj bi pogajalska skupina upravi postavila zahtevo za izplačilo 1300 evrov bruto božičnice, kot v nekaterih primerljivih družbah, oziroma 1500 evrov bruto, kot prejemajo zaposleni v avstrijskih podjetjih skupine. »To težko komentiram, saj zahteve zaposlenih niso jasno oblikovane. To je težava s spontanostjo,« je dejal Kumer, ki je kot mediator sodeloval pri pogovorih, čeprav stavka ne poteka pod okriljem sindikata (niti ta zanjo ni vedel).

O škodi ne želijo špekulirati

Čeprav zaposleni nizko božičnico (uradno) omenjajo kot ključni razlog za spontano stavko, drugi zaposleni iz skupine, s katerimi smo govorili, o tem dvomijo; božičnica je bila namreč usklajena že poleti, zaposleni pa so bili o tem obveščeni minuli petek. Uprava znesek že od leta 2014, ko so Helios za 145 milijonov kupili (zdaj že nekdanji lastniki, posel preiskujejo tudi kriminalisti) avstrijski holding Ring International ter ameriška sklada Franklin Templeton in Blackstone, redno usklajuje s sindikati. Upor zaposlenih je presenetljiv tudi zato, ker vse od prodaje družbe Avstrijcem zaposleni niso prejemali (opazno) višjih božičnic; lani so po naših podatkih prejeli enak znesek.

To je poudarila tudi uprava ter dodala, da so se hkrati letos s sindikatom dogovorili o 25 odstotkov višjem regresu, veliko zaposlenih je napredovalo, številnim, predvsem tistim v najnižjih plačnih razredih, so zvišali plače. »Izvedli smo številna izobraževanja in dodatno zaposlili več kot 50 novih sodelavcev,« pojasnjujejo v upravi družbe, ki jo je spomladi za 572 milijonov evrov v celoti kupila japonska družbe Kansai Paint.

»Zadeva se je stopnjevala in dosegla vrh zdaj, v nekem trenutku se zaneti iskra in tokrat je bila kritična masa dovolj velika, da se je razvila v stavko. Te zadeve je težko predvideti,« je dejstvo, da so se zaposleni odločili za stavko šest dni zatem, ko so bili uradno obveščeni o znesku božičnice, komentiral Kumer. On in uprava pa vendarle štejeta za pozitivno, da sedijo za isto mizo in poskušajo najti sporazumno rešitev.

Kolikšna bo poslovna škoda zaradi ustavitve dela, v upravi danes niso želeli ugibati. »Odpreme ni bilo in ne moremo vedeti, kako se bodo na to odzvale stranke; bodo razumele dogajanje ali bodo šle k tekmecem,« so povedali v družbi, ki je lani dosegla 174 milijonov evrov prihodkov in leto končala s 17 milijonov evrov dobička.