Kaj je kriptovaluta

Bitcoin je bil ustvarjen leta 2009 in je prva decentralizirana kriptovaluta, ki temelji na tehnologiji podatkovnih blokov. Kriptovalute, ki so bile od tedaj ustvarjene po vzoru bitcoina, so praviloma decentralizirane in se v tem razlikujejo od standardnih valut, ki so pod nadzorom centralnih bank.

Kakšen je nadzor nad kriptovalutami

Ker decentralizirane kriptovalute ne morejo računati na centraliziranega nadzornika, je nadzor nad transakcijami razpršen po celotnem omrežju neke kriptovalute, računalniki sodelujočih v omrežju pa s preverjanjem ujemanja podatkovnih blokov omogočajo delovanje sistema. V tem postopku računalniki sodelujočih rešujejo zapletene računalniške uganke, čemur pravimo tudi rudarjenje.

Od kod pojem rudarjenje

To ime se je prijelo, ker rudarji oziroma lastniki računalnikov, ki rudarijo, v postopek vlagajo procesorsko moč svojih (danes že posebej za to izdelanih) naprav oziroma sistemov in velike količine električne energije, ki jih te zaradi opravil v tem postopku porabijo. Če rudarjeva naprava prva najde rešitev računalniške uganke, je rudar lahko nagrajen s kriptokovancem omrežja, ki ga je z rudarjenjem pomagal vzdrževati.

Kako lahko kriptovalute kupimo in za kaj so uporabne

Na spletu je veliko kriptoborz za trgovanje s kriptovalutami. Ena takšnih je tudi bitstamp.net, ki sta jo ustanovila Slovenca Damijan Merlak in Nejc Kodrič. Poleg tega je v Sloveniji bitcoine mogoče kupiti na Petrolovih bencinskih postojankah oziroma na bankomatih hranilnice Lon. Plačila z bitcoini so zanimiva zaradi hitrosti, anonimnosti in nizkih provizij transakcij. Predvsem zaradi anonimnosti je ta oblika plačila postala privlačna za nezakonite posle.

Kakšna je zaščita bitcoinov pred krajo

Zaradi decentraliziranosti, anonimnosti in velike rasti so predvsem bitcoini zelo zanimivi za spletne tatove, ki jih želijo izmakniti ranljivim lastnikom. Edina zaščita pred krajo bitcoina je zasebni kriptografski ključ, s katerim v omrežju dokazujete, da so bitcoini vaši.

Kaj so vroče in hladne denarnice

Če imate ta zasebni ključ shranjen v oblaku ali na kateri od kriptoborz, grozi nevarnost, da tja vdre nepridiprav, ukrade vaš ključ in si prenakaže bitcoine. Zgodilo se je tudi že, da so borze čez noč ugasnile, kar je prav tako pripeljalo do izgube bitcoinov. Priporočljivo je torej shranjevati ključ v lastni digitalni denarnici na napravi, ki ni povezana s svetovnim spletom. Tem denarnicam pravimo »hladne denarnice«. Slabost teh je, da grozi nevarnost izgube ali poškodbe, zaradi katere lahko nehajo delovati. Zato je zelo pomembno imeti varnostne kopije. Denarnicam z zasebnimi ključi, povezanim s spletom, pravimo »vroče denarnice«.