»Sodišče je vselej skrajni ukrep,« je poudaril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans, ki še vedno upa, da bo mogoče najti izhod v sodelovanju s temi tremi državami.

Na njihove očitke, da lahko ima solidarnost različne oblike, na primer da je mogoče pomagati tudi z denarjem in podporo obalni straži, Timmermans odgovarja, da so seveda tudi vse te oblike pomoči pomembne, vendar ne morejo biti alternativa solidarnosti z drugo članico, ki se sooča z resno krizo.

Proti Madžarski z več postopki

Ob zavračanju sodelovanja pri premestitvah beguncev, bo Evropska komisija proti madžarski začela postopke še zaradi zakona o nevladnih organizacijah, ki se financirajo iz tujine, in zakona o univerzah, ki nimajo sedeža v EU.

Kot so danes pojasnili v Bruslju, gre pri madžarskem zakonu o nevladnih organizacijah, ki se financirajo iz tujine, za tretjo fazo postopka za ugotavljanje kršitev. Sledi uradnemu opominu, ki ga je komisija Budimpešti poslala 14. julija, in obrazloženemu mnenju s 4. oktobra letos.

Komisija se je odločila, da proti Madžarski začne sodni postopek, ker ni izpolnila obveznosti iz pogodbe v zvezi s prostim pretokom kapitala, saj določbe zakona o nevladnih organizacijah posredno diskriminirajo in nesorazmerno omejujejo donacije iz tujine, ki so namenjene organizacijam civilne družbe.

Poleg teh pomislekov Evropska komisija meni, da Madžarska krši pravico do svobode združevanja ter pravico do zasebnega življenja in varstva osebnih podatkov, kakor so določene v listini EU o temeljnih pravicah v povezavi z določbami pogodbe EU o prostem pretoku kapitala.