Milijarder Silvio Berlusconi ali »vitez«, kot mu ljubkovalno pravijo, bo, kot kažejo ankete, s koalicijo zmerno in skrajno desnih strank zmagal na spomladanskih parlamentarnih volitvah. Sicer sta mu – podobno kot leta 1994 ob razpadu tradicionalnih strank – v prid politična situacija in nov volilni sistem v Italiji, niso pa mu več toliko naklonjeni volilci. Lahko bi se zgodilo, da bo še petič postal premier, čeprav je star 81 let in čeprav je obtoženec v več kot desetih sodnih zadevah, saj je vpleten v številne spolne in finančne škandale, osumljen pa je tudi sodelovanja z mafijo.

Veliko obtožb, malo obsodb

Na dosedanjih 74 sojenjih, na katerih so ga branili 104 odvetniki, se je vedno razglasil za nedolžnega in razen enkrat jo je vedno dobro odnesel, in to bodisi zaradi zastaranja bodisi zaradi zakonov, ki so jih napisale njegove vlade. Berlusconijeve vlade pa nikoli niso znale poskrbeti za Italijo, saj je bil v letih 2001–2006 in 2008–2011, ko je bil premier, čas velikega zadolževanja in gospodarskega nazadovanja. In ko je leta 2011 vse večji italijanski javni dolg postal grožnja Evropski uniji, so ga z oblasti pregnali evropska komisija in finančni trgi.

Leta 2013 je bil vendarle obsojen, in sicer zaradi davčnih utaj, pa še takrat zaradi visoke starosti samo na socialno delo v upokojenskih domovih. A obenem mu je sodišče prepovedalo opravljati javne funkcije. Pritožil se je na evropsko sodišče za človekove pravice in zdaj čaka na njegovo odločitev, ki pa je najbrž ne bo pred volitvami.

Če ne bo šlo drugače, bi lahko premier postal njegov dolgoletni sodelavec, 64-letni Antonio Tajani, sedanji predsednik evropskega parlamenta, za katerega je Berlusconijeva stranka Naprej, Italija »proevropska, liberalna, krščanska« in »branik pred populizmom«. Tajani sicer pravi, da ga položaj predsednika vlade ne zanima, a za Naprej, Italija bi bilo dobro, da bi kandidiral za premierja, saj bi privabil desnosredinske volilce. Berlusconi je lani očitno dobro prestal srčni infarkt in operacijo srca. Zdaj se kot zgleden družinski človek (nič več ni orgij) ob 49 let mlajši Francesci (ki ga po lastnih besedah osrečuje) in z lepotnimi operacijami (ni več plešast, njegov nasmeh pa ni več tako prostodušen kot nekoč) pripravlja na spomladanske volitve. Naprej, Italija bo nastopila skupaj dvema skrajno desnima strankama, Severno ligo in Brati Italije (Fratelli d'Italia). Po zadnjih anketah bi koalicija dobila 35 odstotkov, kar je veliko več kot populistično Gibanje petih zvezd komika Beppeja Grilla in levosredinski Demokrati nekdanjega premierja Mattea Renzija. A od teh 35 odstotkov jih samo 15 odstotkov pripada Naprej, Italija, skoraj enako Severni ligi.

Zavezništvo z vihravim Salvinijem

Čeprav hoče biti branik pred populizmom, pa Berlusconi obljublja obenem nižje davke, zvišanje minimalne pokojnine na 1000 evrov, odpravo davkov na hrano za pse, večjo podporo revnim družinam, pa tudi boj proti nezakonitemu priseljevanju. Ne izključuje vrnitve lire, najbrž iz obzirnosti do Bratov Italije in Severne lige, ki sta evroskeptični stranki. 

Severna liga, ki odločno zahteva odpravo evra, simpatizira z Marine Le Pen, Alternativo za Nemčijo (AfD) in avstrijskimi svobodnjaki (FPÖ). Decembra 2016, ko se je še zdelo, da v svetu nič več ne more ustaviti desnega populizma, je vodja Severne lige Matteo Salvini objavil tvit: »Naj živi Le Penova! Naj živi Trump! Naj živi Putin!« Septembra 2017 pa je pozdravil uspeh AfD na nemških parlamentarnih volitvah. Berlusconi na vse to pravi, da je Salvini »včasih malce vihrav«, v bistvu pa zanesljiv. Če je Severna liga zelo močna na severu Italije, imajo Bratje Italije volilce na jugu in novembra so zmagali na volitvah na Siciliji.